Podobné vychytávky si zakoupila řada myslivců. Změna nastala kvůli mimořádným opatřením Státní veterinární správy a ministerstva zemědělství, jež nařídily regulací stavů černé zvěře po celé republice.

„Když máte speciální puškohled, přesně víte, na co střílíte. Pak se vám nestane, že trefíte bachyni nebo malý kus,“ řekl hospodář mysliveckého sdružení v Hrádku na Rokycansku Blecha. Alternativy použít zdroje umělého osvětlení nebo zaměřovače umožňující noční vidění považuje za vstřícný krok.

Nařízení s sebou přineslo ještě další novinku. Nimrodi dostanou za každý zastřelený kus tisíc korun. Finanční motivace je však podle hospodáře dvousečná. „Odměna částečně pokryje náklady, ale přináší i problémy. Někteří si pak myslí, že střílíte jenom pro peníze, což tak rozhodně není. A může to způsobit závist ve vlastních řadách.“

Moderní techniku si teď opatřují rovněž myslivci na Tachovsku. „Plno lidí si ji koupilo, protože díky ní můžou lovit kdykoliv a nejsou závislí na světle nebo počasí,“ uvedl z tamějšího odboru životního prostředí Hubert Jeřábek.

Podle předsedy plzeňského oblastního mysliveckého spolku Zdeňka Chlupa lákají vychytávky nejvíce mladší kolegy. Důležitou roli hraje i skutečnost, že zařízení jsou cenově dostupnější než dříve. Domnívá se, že lov černé zvěře se kvůli tisícikoruně rozhodně nestane oblíbenějším. „Peníze jsou dobré, ale musíte mít především nadšení. Vždyť to mimo jiné znamená sedět a mrznout na posedu,“ zdůraznil.

Prozatímní čísla z některých oblastí Plzeňského kraje dokazují, že se letos zvedl počet odlovených kanců. Zvýšený počet zabitých divočáků registrují například na Domažlicku. „Nárůst je přibližně o sto kusů. Během minulé sezony se jednalo o 1538 prasat,“ vyčíslil Tomáš Johánek z odboru životního prostředí. O přemnožení černé zvěře se podle jeho názoru hovořit nedá. „Některé myslivce opravdu tisícovka motivuje vyrazit do přírody,“ doplnil. Větší množství odlovů registrují také na Horažďovicku. Loni v září skolili myslivci osm prasat, letos ve stejném měsíci trojnásobek. Minulý říjen šlo o 37 divočáků, tento rok o 54.

V určitých honitbách černá zvěř způsobuje velké škody na polích osetých hlavně kukuřicí nebo řepkou. Jde například o Velké Dvorce na Tachovsku, kde se od dubna zastřelilo už více než sto kanců.

Komplikace se nevyhnuly ani krajské metropoli. Prasata se nejvíce objevovala na Valše, v Liticích a Radobyčicích. Pronikla do Borského parku, jenž plundrovala. „Tady už je situace klidnější. Ultrazvukové plašiče a pachové ohradníky, které jsme loni nainstalovali, zabraly. Nejkritičtější je vždy období jara a podzimu, kdy se zvěř stahuje do města,“ uvedl Marek Kůs z odboru životního prostředí plzeňského magistrátu. Na zklidnění situace má velký podíl též masivní odstřel černé zvěře. Za poslední tři roky šlo o zhruba tři sta divočáků. Mezi zasažené oblasti patří v současnosti ještě Homolka a Bílá Hora.