Na celostátní soutěži Automechanik Junior 2017 totiž předvedl, že teoretické znalosti a praktické úkoly zvládá skvěle. Z téměř třicítky soutěžících vybojoval první místo.

Nominaci získal na domovské Střední průmyslové škole dopravní v Plzni. Stačilo pouze úspěšně zvládnout vědomostní test. V krajském kole už musel Matěj prokázal i praktické dovednosti, jako třeba poradit si s diagnostikou motorů či měřením kompresních tlaků. „Taky jsem měnil brzdové obložení, seřizoval světla nebo geometrii, montoval a demontoval pneumatiky,“ vyjmenoval osmnáctiletý Matěj, jenž postoupil do celostátního kola.

Minulý týden se proto vydal do Mladé Boleslavi. Při zvládání úkolů, které byly podobné jako při krajském zápolení, opět prokázal velkou zručnost. „Čekal jsem, že budu poslední. Když jsem se s ostatními bavil na chodbě, přišlo mi, že to pro mě nemůže dobře skončit. Nedával jsem si příliš šance,“ přiznal středoškolák. Vítězství ho mile překvapilo.

Ilustrační foto.
Obchvaty a rekonstrukce nezůstávají jen na papíře, silničářům se daří stavět

Matěj se zároveň stal vůbec prvním žákem plzeňské dopravky, který titul vybojoval. „Drželi jsme mu všichni palce. Učil jsem ho teorii. Už od prvního ročníku bylo vidět, že je hodně šikovný,“ řekl zástupce ředitele pro křimické pracoviště Jaroslav Kašpar.

A kam zamíří Matěj dál? „Rád bych si udělal ještě maturitu. Potom nastoupím do firmy k dědovi a budu se věnovat hlavně zemědělským strojům. V autoservisu to často chodí tak, že jenom vyměňujete staré díly za nové. Myslím, že moje práce bude zábavnější,“ svěřil se student pocházející z Chotíkova. Právě tady má rodina Řípových podnik, do jehož chodu se Matěj už odmalička zapojoval a kde získal cenné zkušenosti.