Tohle jméno není rozhodně neznámé nikomu, kdo se alespoň trochu zajímá o regionální hudební dění. Jedenašedesátiletý Václav Žákovec se totiž hudbě věnuje už 39 let.

„S muzikou jsem začal v roce 1970, a to v tanečním orchestru Ladislava Pícla z Kozojed,“ vzpomíná Žákovec na počátky své hudební kariéry. V orchestru působil nejprve jako hráč na akordeon, k tomu zpíval a zpracovával aranže. „Postupem času bylo jasné, že s původními nástroji nevystačíme, a tak jsem si o čtyři roky později pořídil první elektronické varhany,“ popisuje. Poté, co Ladislav Pícl soubor na jaře roku 1980 opustil, převzal Žákovec roli vedoucího. V nezměněné podobě vystupovala skupina až do roku 1994, kdy se její počet zredukoval na šest členů. „O tři roky později jsem se rozhodl věnovat hudbě naplno, tedy jako zaměstnání. Pořídil jsem si živnostenský list a na volné noze funguji dodnes,“ vypráví hudebník. Už v roce 1990 přitom začal vedle hraní se skupinou vystupovat ještě jako duo s Annou Volínovou. K dnešnímu dni má na svém kontě více než dvě desítky vydaných hudebních nosičů, které se dnes nabízejí i prostřednictvím teleshoppingu. „Hudba je opravdu mým životním koníčkem. Bez ní bych absolutně nemohl existovat,“ říká Žákovec a dodává, že například i při cestě autem otáčí jedno cédečko za druhým a přemýšlí o aranžích.

Na nedostatek zájmu o vystoupení si rozhodně stěžovat nemůže. „Pokud by si nás chtěl někdo objednat, musím říct, že do konce roku už to asi nepřipadá v úvahu a většinu termínů máme zadaných i pro rok příští,” nahlíží muzikant do diáře. Na každý měsíc v něm má poznamenáno zhruba dvacet vystoupení. „Pokud by se na nás chtěl někdo přijít podívat, tak nás bezpečně najde každou středu od osmnácti hodin v Plzni na Spilce, tuto sobotu budeme hrát v Nečtinech a v neděli v Krašovicích, láká Žákovec milovníky známých českých songů.