VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum železné opony může být sousedem amerického radaru

PLZEŇ, VÍDEŇ - Prosadí–li vláda výstavbu amerického protiraketového radaru v Brdech poblíž obce Míšov na jižním Plzeňsku, může u obce vzniknout i léta připravované Muzeum železné opony. Uvažuje o tom předseda představenstva Nadace Železné opony Václav Vítovec.

4.12.2007 3
SDÍLEJ:

Foto:

Muzeum by chtěl v takovém případě vybudovat v bývalých vojenských bunkrech za obcí. Pokud plán nevyjde, muzeum v Čechách nebude vůbec.

První projekt muzea vznikl v roce 2002. Tehdy nadace získala objekty bývalé roty v Kvildě na rozhraní Sušicka a Prachaticka. Nikdy ale od státu nezískala potřebné pozemky. Letos tak záměr postavit muzeum na Kvildě nadace úplně vzdala. „Vláda České republiky nemá zájem, aby Muzeum železné opony vůbec vzniklo. Míšov bude posledním pokusem udělat je v Čechách. Pokud to nevyjde, bude muzeum v Rakousku, kde nám soukromníci i různé instituce sami nabízí prostory,“ říká Vítovec.

O převzetí bunkrů prý ještě s ministerstvem obrany jednat nezačal. Čeká, až bude definitivně rozhodnuto, že v Brdech radar bude. „Blízkost radaru by atraktivitu muzea ještě znásobila. Právě atraktivita lokality i samotných bunkrů, kde za studené války skutečně byly uložené jaderné hlavice, je důvodem, proč jsme muzeum v Čechách definitivně neodpískali,“ uvedl dále Vítovec.

Starosta Míšova Pavel Hrubý už o možnosti vybudování muzea vedle obce slyšel. Plán je prý ale zatím natolik nekonkrétní a vzdálený, že si ho netroufá hodnotit. „Obecně mohu říci, že bychom si přáli, aby lokalita byla ještě více turisticky zajímavá,“ řekl starosta. Představuje si zatím, že turisty by měly přilákat spíše přírodní zajímavosti, jako jsou padrťské rybníky, které ale leží v dosavadním vojenském prostoru.

V současné době se podle Vítovce už první exponáty budoucího muzea přesouvají do jedné rakouské obce vzdálené do osmi kliometrů od českých a německých hranic. Její jméno Vítovec zatím prozradit nechtěl. „Je to nejpravděpodobnější místo vzniku muzea. Kdyby se podařilo získat prostory v Míšově, byl by hlavní stan muzea právě na Plzeňsku a v Rakousku by mohla zůstat pobočka,“ vysvětlil Vítovec.

Vznik muzea nepodporuje jen česká nadace. Ta v minulém týdnu otevřela ve Vídni společně s bavorským Rockmuzeem a rakouskou organizací Visualhistory.tv centrálu mezinárodní iniciativy pro moderní historii, která se věnuje období studené války. Společně už prý pro muzeum získaly 200 exponátů a další stovky mají přislíbené.

Rakousko-česko-německé uskupení se také jmenuje ABC, podle prvních písmen anglických názvů zúčastněných zemí (Austria, Bavaria, Czech Republic). Schůzkou ve Vídni získalo pro vznik muzea silného partnera. Je jím Gary Powers junior, syn amerického pilota průzkumného letounu U2, který sestřelili nad svým územím v roce 1960 vojáci Sovětského svazu.

Powers touží postavit Muzeum, studené války v USA. Dosud měl stejné potíže jako evropští kolegové. Neměl vhodné prostory. „Teď už mám ale příslib od Kongresu, že muzeum bude zřízeno 20 kilometrů od Washingtonu na pozemku bývalé raketové základny,“ uvedl ve Vídni Powers.

S Vítovcem se shoduje, že zapomenout na dobu studené války by bylo chybou a cestou k další studené válce. Lidé a především dospívající mládež by si prý měla uvědomit absurdnost zbrojení a toho, že svět se snaží řídit vojáci. ABC se s Powersemtaké shodlo, že právě mládež už neví o železné oponě a studené válce skoro vůbec nic. V budoucnu si prý bude evropské a americké muzeum vyměňovat exponáty.

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení