V listopadu uplynulo sedmdesát let od chvíle, kdy americké jednotky, které v roce 1945 osvobozovaly západní Čechy, opustily naše území. Část se stáhla do německého Vilsecku, kde je dodnes americká základna. V podstatě stát ve státě. Američané, kteří zde slouží, mají k dispozici vlastní obchody s potravinami, auty nebo občerstvením, fungují tu pro jejich děti školky a školy.

Dva a půl roku tu mají malé vojenské muzeum věnované druhému jízdnímu pluku (2nd Cavalry Regiment). Je pojmenované po jednom z nejznámějších velitelů této skupiny – plukovníku Charlesi Hancocku Reedovi (Reed Museum). Podívat se sem může každý, kdo se předem objedná. Vstup je zdarma.

A co je v muzeu, tvořeném jednou velkou místností a tzv. místnosti cti (Trophy Room), k vidění? „Ukazujeme prakticky celou historii 2. kavalerie, která je nejdéle sloužící jednotkou americké armády. Existuje nepřetržitě od roku 1832," říká ředitel muzea Ryan T. Meyer. Vzhledem k tomu, že v začátku bojovali vojáci této jednotky na koních a později přezbrojili a mají k dispozici džípy, lehké tanky a obrněné transportéry, je expozice velmi pestrá. Armáda se neustále snaží artefakty doplňovat, vystaveny nejsou všechny – nevešly by se.

Reed MuseumMuzeum mapuje historii 2. jezdeckého pluku. Artefakty související s tímto vojenským útvarem shromažďuje americká armáda už desítky let. V roce 1980 byla tzv. místnost cti (Trophy Room), která k muzeu patří, pojmenována po plukovníku Charlesi H. Reedovi. V 2010 byla sbírka historických artefaktů přesunuta do Vilsecku (Rose Barracks), veřejnosti se Reed Museum otevřelo v květnu 2013.

2. kavalerie patřila do Pattonovy 3. armády, takže se aktivně podílela na osvobozování západních Čech v roce 1945. „Plukovník Reed velel jednotce i na konci války, kdy byl nasměrován do Prahy a byl neoficiálně tím, kdo přijal kapitulaci Německa," upozorňuje Meyer.

Tento pluk se také podílel na záchraně bílých lipicánských koní z vojenského hřebčína v Hostouni.

„Akce, při níž bylo zachráněno až 800 koní, je známá jako Operace Cowboy. Aby se na ni nezapomnělo, spolupracujeme s vojáky a letos jsme k oslavám Operace Cowboy podruhé uspořádali štafetový běh z bavorské obce Eslarn, odkud tehdy 2. kavalerie k operaci vyrazila, přes Bělou nad Radbuzou do Hostouně. Závodu se účastní i štafeta nástupnické jednotky 2. kavalerie z bavorského Vilsecku," připomíná starosta Hostouně Miroslav Rauch.

Prohlídka muzea Reed Museum je přístupné po předchozím objednání (minimálně 14 dní předem) na e-mailu ryan.t.meyer2.civ@mail.mil – informace lze najít na www.facebook.com/ReedMuseum. Prohlídky jsou v angličtině, další jazyky se připravují. Vstup je zdarma.

„Nikde jinde jsem neviděl tolik silných příběhů přátelství, ta pouta jsou velmi silná," říká major Anthony Keller, který ve Vilsecku slouží. Že vztahy mezi Čechy a Němci fungují, dokazují i někteří příslušníci, kteří v 2. jízdní působí – například kapitán Don Duong.

V americké armádě slouží sedm let, rok strávil v Afghánistánu.

„Byl jsem v Plzni při Slavnostech svobody a užíval si tu skvělou atmosféru. Chystám se na oslavy i příští rok, věřím, že to vyjde," říká kapitán Duong, který plánuje strávit ve Vilsecku ještě jeden nebo dva roky.