Lidé se mohou těšit například na výstavu s názvem Ve službě za všech okolností – Od protektorátní policie k Policii ČR – 1942 – 2022. „Výstava návštěvníky provází vývojem jednotného policejního sboru na území České republiky. Začíná v roce 1942, kdy vznikly protektorátní policejní prapory, pokračuje popisem vzniku SNB, mapuje důsledky vzniku České a Slovenské Federativní republiky a postupuje přes 90. léta 20. století až do současnosti,“ uvedla vedoucí muzea Svatoslava Kožíková.

Výstava je z převážné části tvořená předměty ze soukromých sbírek a také předměty zapůjčenými z Muzea Policie České republiky. Její součástí je také edukační program.

Smetanova Libuše

Od 2. června bude otevřená výstava Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety zapomníky. Potrvá do 29. října. Lidé si budou moct prohlédnout věrnou kopii notového záznamu opery Libuše, kostýmy Evy Urbanové zapůjčené z Národního divadla

i z její soukromé sbírky. „Mimo to budou vystavené rovněž její Ceny Thálie a zlaté a platinové desky,“ doplnila Svatoslava Kožíková.

Expozice o jedné z nejznámějších českých oper se vztahuje k představení Smetanovy Libuše, které se bude konat 11. června na návsi v Klášteře u Nepomuka. „Představí se kompletní orchestr, sbor a dvanáct sólistů v hlavních rolích. Libuše se odehraje u příležitosti 150. výročí vzniku opery pod místem nálezu Rukopisu zelenohorského, hlavního zdroje libreta,“ uvedla Šárka Boušová z Kulturního a informačního centra Nepomuk. Dodala, že titulní role se zhostí Eva Urbanová, roli Přemysla ztvární Svatopluk Sem. „Operu bude živě přenášet rovněž TV Noe, která zařadí o přestávce i tematický dokument k výročí opery,“ dodala Boušová.

Vstupenky jsou v cenové relaci 550 až 990 korun. Diváci budou mít možnost využít bezplatné autobusové dopravy od nádraží v Nepomuku-Dvorci a z dalších zastávek v Nepomuku tam i zpět. Předprodej lístků zajišťuje portál plzenskavstupenka.cz.

Historie čokolády

Další novinkou je rovněž putovní výstava Čokoláda v Československu, která začne první prázdninový den, tedy 1. července. „Návštěvníci poznají mimo jiné historii výroby a prodeje oblíbených cukrovinek v Rakousku-Uhersku a Československu. Expozice je zapůjčená ze sbírkového fondu Muzea obchodu v Bratislavě,“ informovala vedoucí muzea Kožíková.

Milovníci čokolády si tak prohlédnou třeba dobové obaly od čokolád a dalších cukrovinek. Expozici podle Kožíkové doplní historická reklama dávných čokoládoven a menší výrobní zařízení na výrobu cukrovinek. „Návštěvníci zjistí více o někdejších firmách i o cestách, kudy se do střední Evropy dostávalo kakao. Nejstarší exponáty pochází z počátku 20. století,“ popsala vedoucí muzea.

Výstavu zahájí 1. července Karel Černý, přednosta Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků, přednáškou s názvem Počátky čokolády v Evropě a v Čechách. „Ke každé vstupence hosté obdrží kousek čokolády s logem Nepomuka jako sladkou tečku k výstavě,“ řekla Svatoslava Kožíková.

Mimo novinky se lidé mohou přijít do nepomuckého muzea podívat i na stálé expozice. „Ty nabízí trosky amerického bombardéru B-24 Liberator z 2. světové války, historii zámku Zelená Hora nebo zaniklého cisterciáckého kláštera Pomuk. Po předchozí domluvě je pro návštěvníky otevřen i rodný dům malíře Augustina Němejce,“ uzavřela Kožíková.

Vstupné do muzea činí 80 korun.

Od července do srpna se na Malé letní scéně (MLS) Městského muzea a galerie Nepomuk každý pátek od 20 hodin konají hudební a divadelní vystoupení. Do Nepomuka zavítá třeba česká komička, zpěvačka a textařka Ester Kočičková nebo tu zahraje hudební skupina Květy