Plzeňský kraj podá žádosti o dotace z programu IROP, díky nimž podstatně vylepší dvě muzea, která vylepšit potřebují.

Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech má získat zcela novou stálou expozici, jejíž zařízení vyjde na 29,3 milionu korun. „Nová expozice má být více interaktivní,“ přiblížil radní pro oblast kultury Martin Baxa.

Dosavadní expozice byla ve druhém nadzemním podlaží od roku 1996 a už působila zastarale, předloni tedy zmizela a nahradila ji dočasná výstava, která má být k vidění ještě do konce tohoto roku. Pak už se začne pracovat na nové expozici. V plánu je stavební údržba celého patra, ošetření sbírkových předmětů, výroba a instalace nábytku a expozičních prvků… Muzeum získá také nové vybavení konzervátorské dílny a začne sledovat klimatické podmínky v depozitáři i expozicích. Podle projektu má být hotovo v červnu 2021.

O další dotaci se bude hejtmanství ucházet kvůli revitalizaci Národopisného muzea Plzeňska v Plzni. Mnohem nákladnější projekt vyjde na 115 milionů korun a muzeum díky němu prodělá celkovou obnovu a úpravu vnitřních prostor a modernizaci expozic. Muzeum sídlí v Chotěšovském a Gerlachovském domě, historických budovách, které byly od počátku 20. století vlastně pouze udržovány.

Aby je kraj mohl revitalizovat, musí nejprve za 8,9 milionu korun koupit Gerlachovský dům, který na rozdíl od Chotěšovského stále patří Plzni. Městští zastupitelé mají prodej schválit dnes, do konce ledna je třeba zažádat o dotaci.