Kvůli hadímu kousnutí leží už týden na jednotce intenzivní péče ve Stodské nemocnici. Leží doslova – v pátek se poprvé za dobu svojí hospitalizace prošel. „Bylo to ale jenom nějakých patnáct metrů. Moje tělo asi jed špatně snáší,“ svěřil se muž.

Had se prý skrýval pod hromadou klád. „Pracovali jsme s manželkou na pozemku, když se to stalo. Vykřikl jsem a žena byla hned u mě. Odešli jsme do domu, kde jsem si ránu vydezinfikoval a potom jsem se poradil s internetem. Říkal jsem si, že to bude dobré, nijak špatně jsem se necítil, ale manželka řekla 'ne' a syn mě vezl na pohotovost. Řídit jsem si netroufal. Z pohotovosti jsem pak už jel rovnou sem do nemocnice,“ pokračoval Bobšík.

Karel Bobál, pracovník tachovské záchranné stanice živočichů, řekl, že lidé při výletech do přírody nemají spoléhat na známé rčení „Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři“. „Podle pranostik to tak sice je, ale lidé by si přesto měli dávat pozor. Pranostiky v tomto ohledu mnohdy neplatí,“ vysvětlil. „Zmiji je totiž možné spatřit i v brzkých jarních dnech. Třeba na sněhu,“ upozornil ochranář.

Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenky Ptáčkové by měl uštknutý člověk v každém případě co nejdříve zavolat záchranku. „Jediné, co může sám v terénu udělat, je zaškrtit oblast nad místem uštknutí, aby se infekce nešířila do zbytku těla. Nedoporučujeme jed vysávat ústy,“ řekla Ptáčková.

Stejně tak jako v případě vysávání jedu nedoporučují odborníci ani vyřezávání tkáně z rány nebo používání škrtidel, které může velice snadno vést až k amputaci končetiny.