Záchranář Marek přináší doubraveckým prvňáčkům velkého plyšového medvěda. „Jak se zachováte, když se mu udělá špatně a upadne?" ptá se dětí lektor. „Je dobře, když utečete?" pokračuje Marek. Děti jednohlasně křičí: Né!!!

Lektor prvňáčky chválí za správnou odpověď a popisuje, co by měl každý v takové situaci udělat. „Nejprve je důležité zavolat záchranku. Víte někdo, jaké má telefonní číslo?" dotazuje se lektor. Některé děti vědí. „Je důležité znát město a adresu, kde se nacházíte, aby záchranáři věděli, kam mají jet," zdůrazňuje Marek. „Paní nebo pán na telefonu s vámi budou hovořit, než záchranáři přijedou, a budou vám popisovat, co máte dělat," ujišťuje děti.

Děti si na plyšovém medvědovi zkouší masáž srdce, následně se také dozvídají, jak zastavit krvácení nebo co dělat se zraněným, který má zlomenou končetinu. Největší úspěch má u dětí masáž medvědovy hrudi, ta je baví nejvíce.

Prvňáčci si z kurzu odnáší nové informace i praktické zkušenosti. „Doteď jsem znal jen číslo na záchranku, teď už umím poskytnout první pomoc," říká pyšně prvňáček Matyáš. Spolužák Florián si z kurzu pamatuje, že když se někomu udělá špatně a bude ležet na zemi, tak k němu musí přijít a zjistit, jestli dýchá. „Když ne, tak mu musím mačkat hruď a zavolat záchranku, číslo je 155," doplňuje.

A opravdu je schopno někomu zachránit život teprve šestileté dítě? „Myslím si, že bez problémů. Naopak jsou rychle učenlivé, nestydí se a nejsou zatíženy nějakými starými pravidly první pomoci," zdůvodnila koordinátorka kurzů ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Michaela Kubásková.

O tom, že je nutné, aby se do škol vrátila výuka první pomoci, svědčí i výsledky provedeného průzkumu. Třetina obyvatel Plzeňského kraje by totiž v případě nouze první pomoc neposkytla. Bojí se nákazy a nevěří svým schopnostem.

Včera se konala premiéra kurzu první pomoci pro prvňáčky v Plzeňském kraji, a to na 22. základní škole v Plzni. Kurzy na školách poběží celý školní rok. Záchranáři budou mít možnost proškolit v kraji zhruba 7200 dětí.