Bez něj už by byl muž po smrti, zemřel by během několika hodin. Nyní kardiologové čekají, jak se bude jeho zdravotní stav vyvíjet. Pokud se zlepší funkce orgánů postižených nedostatečným fungováním srdce a muž nebude infekční, čeká ho pravděpodobně transplantace.

„Pacient přišel do nemocnice ve velmi špatném stavu, v podstatě umíral, jen díky novému přístroji ho již dva dny udržujeme při životě,“ uvedl včera primář kardiochirurgie Tomáš Hájek. Muž dýchá s pomocí plicní vetilace a po selhání ledvin za ně pracuje umělá ledvina. Umělé srdce tedy nahrazuje již třetí nefunkční orgán v jeho těle. „Přístroj stál zhruba 1,5 milionu korun, ale je třeba k této částce započítat také spotřební materiál, což je 200 tisíc korun na jednoho pacienta. Předpokládáme, že přístroj využijeme přibližně u pěti až deseti nemocných ročně,“ doplnil Hájek.

Dosud neměla nemocnice přístroj na srdeční podporu, lékaři využívali pouze balonkovou kontrapulzaci. Ta srdce podpoří nesrovnatelně nižším způsobem. Srdce běžně přečerpá čtyři litry krve za minutu, kontrapulsace pouze do poloviny litru. Umělé srdce oproti tomu zvládne přečerpat 2,5 litru krve. Nemocnice uvažuje o ještě vyšší podpoře, která by nahradila srdce úplně. Ani ta se ale nevšívá do pacienta, ale funguje stejně jako tento přístroj mimotělně.

Napojení na umělé srdce je přechodné, může ale trvat i několik týdnů. „Nemá však smysl u pacientů, kteří jsou v konečném stadiu. Musíme vědět, jestli mají naději na uzdravení nebo transplantaci srdce, pak jim přístroj umožní se zákroku dočkat,“ vysvětluje Hájek.

Plzeňan, který je nyní na umělé srdce napojený, má ischemickou chorobu srdeční, v loňském květnu podstoupil ve FN operaci srdce, dvojitý by – pass navíc s určitou úpravou mitrální chlopně. „V posledních dnech se jeho stav zhoršoval, měl hlavně dechové potíže. Příčina může být dvojí. Nekontrolovaná porucha srdečního rytmu, kdy je srdeční frekvence nepřiměřeně vysoká, druhou variantou je chřipkové onemocnění, které také mohlo zhoršit funkci jeho srdce,“ říká vedoucí lékař kardiologie Richard Rokyta.

Umělé srdce znamená pro nemocnici posun v možnosti, jak pečovat o nejtěžší pacienty s omezenou funkcí srdce. Kontrapulzace v řadě případů nestačila a lékaři museli transportovat nemocné do pražského IKEM.