Třicetiletý Plzeňan v obchodním centru v Sukově ulici napadl pracovníka ostrahy a jehlou mu způsobil lehké zranění na ruce. Strážný se jej před tím pokusil zastavit, protože muž se snažil projít bez placení s kusem sýra schovaným pod čepicí.
Útočníka v pondělí kriminalisté začali stíhat pro trestné činy ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví.
Obavy teď mají i prodavačky, které v obchodě pracují. „Je to strašné. Všech těchto individuí se bojím. Nikdy nemůžete předpokládat jejich reakci a co vám mohou udělat,“ řekla prodavačka Jana.
„Nemám strach o sebe, ale o kluky z ochranky. Kolikrát musejí zastavovat a odvádět lidi, kterých bych se už na první pohled bála,“ přitakávala Janě její kamarádka.
Policisté v Plzni v nedávné době zaznamenali další podobný případ. „Pachatel navštívil jednu banku, dostal se do prostoru pro zaměstnance a z ledničky ujídal uložené jídlo. Když ho objevila pracovnice a snažila se mu znemožnit útěk tím, že uzamkne dveře, vyhrožoval jí injekční stříkačkou,“ konstatovala plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.
Vpich infikovanou injekční stříkačkou může způsobit závažné nemoci včetně žloutenky nebo viru HIV. Jen málokdo ví, jak se v situaci, když vás někdo takto poraní, zachovat. „Lidé by si bezprostředně po události měli ránu ošetřit. Pokud krvácí, tak krvácení nezastavovat. Potom ránu vydezinfikovat jodisolem,“ sdělila Deníku Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu v Plzni.
Jodisol lidé najdou například v autolékárničce, v lékárničce na pracovišti nebo ho mohou zakoupit v lékárně. „Pokud je důvodné podezření, že by se mohlo jednat o nákazu virovou žloutenkou typu B nebo HIV infekcí, měl by jet poraněný na Infekční kliniku Fakultní nemocnice v Plzni,“ dodala Fránová.