Čekal zrovna na druhou dávku vakcíny, když na něj klíště chorobu přeneslo. Až 14 dní totiž trvá, než se v lidském těle utvoří dostatek protilátek. Odborníci varují, aby si lidé dávali pozor a v období mezi dvěma dávkami očkování se zbytečně nevystavovali nebezpečí. V této chvíli je látka ještě nechrání vůbec.

„Pochybil i praktický lékař. Muže si totiž objednal v rozmezí jednoho až tří měsíců po první dávce. Nyní, v sezoně klíšťat, se ale očkuje podle zkráceného schématu, tedy už po 14 dnech,“ upozorňuje Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu v Plzni. Tak se zbytečně neprodlužuje lhůta, kdy člověk není chráněný.

„V současné době nám neustále volá spousta lidí a ptá se, jestli je můžeme očkovat i nyní, když už jsou klíšťata aktivní. Odpověď je samozřejmě ano. Ještě nás čekají prázdniny, kdy je počet nakažených klíšťovou encefalitidou i její riziko nejvyšší,“ uvádí Fránová.

Člověk, který je očkován zatím pouze jednou dávkou, by neměl zbytečně riskovat. „Určitě by měl vydržet 14 dní do další dávky a nechodit do lesa, zejména do vysoké nesekané trávy a houští. To je pro klíšťata ráj. Když už na takovém místě jste, nesedejte si zde,“ radí Fránová. Chránit se lze dlouhými nohavicemi a repelenty, ale taková obrana není stoprocentní.

Cena očkování

Při očkování proti klíšťové encefalitidě jsou třeba tři vakcíny. Každá stojí zhruba 550 korun, záleží na tom, zda ji pořídíte ve zdravotním ústavu nebo v lékárně. V tom případě zaplatíte ještě aplikaci u praktika.

Letos se zatím v Plzeňském kraji nakazili klíšťovou encefalitidou tři lidé. „To je průměr začínající sezony,“ vyjádřil se k počtům Petr Pazdiora, vedoucí epidemiolog Krajské hygienické stanice v Plzni. Extrémně velké množství klíšťat teď zaznamenávají lidé s domácími mazlíčky, kteří je nosí domů v podstatě denně.

Podle odborníků nemá smysl nosit do zdravotního ústavu vytáhlá klíšťata k rozboru. „Ta informace má totiž velmi malou váhu. Má možná smysl v případě, že se zjistí, že klíštěti nic není a člověk si může oddychnout. V okamžiku, kdy se prokáže, že je parazit nakažený, to je pro pacienta stresující a v mnoha případech úplně zbytečně,“ míní Fránová. Klíště nemoc přenese zhruba až po několika hodinách po přisátí.

„Pokud se po vyndání klíštěte objeví do dvou až tří týdnů příznaky typické pro chřipku, neměli by lidé vykonávat žádnou namáhavější fyzickou aktivitu, neměli by pít alkohol a slunit se. Chřipka je totiž první fází onemocnění, pak na jeden až sedm dní odezní a pacient si myslí, že je zdráv,“ vysvětluje lékařka. Po klidu ale nečekaně propukne druhá fáze nemoci, která může mít mnohem vážnější průběh.