„Ve středu krátce před jedenáctou hodinou přijali policisté z obvodního oddělení Stod oznámení od muže, který v lese našel náboje a odnesl si je na pozemek svého rodinného domu. Po příjezdu k oznamovateli domů zjistili, že muž má v plastové přepravce, která byla naplněná vodou, uloženo celkem 386 kusů německých nábojů ráže 20 mm z druhé světové války, které se používaly do leteckých kanónů,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.

Na místo byli proto přivoláni pyrotechnici. Vzhledem k charakteristice střeliva a zajištění bezpečnosti ale nebyl možný další převoz munice. „Její likvidace proběhla, se souhlasem majitele objektu, v nedaleké bývalé továrně,“ pokračovala mluvčí. Příprava pro odpal, na který bylo použito několik kilogramů plastické trhaviny, trvala kvůli vyhloubení patřičného prostoru pro uložení nábojů v zemi dvě hodiny.

Na náplavce u Mže  se konal workshop závěsné akrobacie.
Na náplavce u Mže se konal workshop závěsné akrobacie, podívejte se

V poslední době zaznamenávají policisté v Plzeňském zvýšený počet případů nálezů munice, například při vyklízení půdy či sklepních prostor. Přicházejí i oznámení, která se týkají nálezů takových podezřelých předmětů v přírodě. Ve většině případů, na rozdíl od muže z Plzeňska, ale lidé s předměty nemanipulují a čekají na místě do příjezdu policistů. „Pokud najdete jakékoli podezřelé předměty, munici, zbraně apod., rozhodně s nimi ve svém vlastním zájmu, a samozřejmě i v zájmu ostatních, nemanipulujte, neberte si je domů. Ihned nás kontaktujte a my se postaráme o jejich bezpečný převoz a následné zneškodnění,“ doplnila Burešová pokyny, jak se správně zachovat v případě takového nálezu.