Případem už se zabývá plzeňská policie. „Vyšetřují ho policisté ze Slovan. Muž přišel případ oznámit letos v březnu. Uvedl, že se na vše přišlo až ve chvíli, kdy mu přišla obsílka ohledně pojištění vozu s výzvou, aby zaplatil pět tisíc korun. Na výpisu z registru pak zjistil, že je auto skutečně přihlášené na něj,“ uvedla policejní mluvčí Martina Hábrová.

To, že podobné praktiky u nás podvodníci používají, potvrdil vedoucí odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu a také úředníci ministerstva dopravy.

Proč se auta takto podvodně přihlašují na další osoby, se ale dá jen spekulovat. Může se to dít v souvislosti s placením povinného ručení nebo s tím, že se někdo chce automobilu zbavit. Ať už jsou ale důvody podvodníků jakékoli, ministerstvo jim to chce zatrhnout co nejdříve.

„O podvodném přihlašování vozů ministerstvo dopravy ví. Nelíbí se nám to, a proto chceme dát do novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích změnu, která by tomu zamezila,“ uvedl Josef Pokorný z ministerstva dopravy.

V příštím roce by tak mohlo vstoupit v platnost pravidlo, že každá plná moc, sepsaná pro účely registrace vozidla, bude muset být úředně ověřená.

Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích číslo 56 z roku 2001 by měla projít schvalováním v obou komorách Parlamentu ČR ještě během letošního roku. Pravidla pro registraci vozidel v ní upravují paragrafy 6, 11 a 12.