V soukromé Mulačově nemocnici v Plzni na Borech uzavřeli v těchto dnech dětské chirurgické oddělení. Vedení nemocnice tvrdí, že uzavření je dočasné, protože se prostory rekonstruují. Ve Fakultní nemocnici ale mluví o trvalém uzavření. Na to si stěžují i někteří pacienti, podle nichž se tím zhoršuje kvalita zdravotní péče.

„Oddělení nemůže fungovat, protože zde probíhá rekonstrukce,“ uvedl spolumajitel a ředitel nemocnice U Mulačů Jiří Zeithaml s tím, že rekonstrukce bude trvat minimálně dva měsíce. Zda se pak chirurgie s 12 lůžky znovu otevře ale nesdělil. „Co můžete zaručit v takto nejisté době,“ řekl na náš dotaz Zeithaml.

Podle něj byla na oddělení obsazena v průměru polovina lůžek, takže přebrání dětských pacientů by nemělo být pro Fakultní nemocnici v Plzni problém. Nemocnice však jeho optimismus nesdílí.

„O uzavření dětského oddělení víme a je to pro nás nepříjemné., že okolní zdravotnická zařízení omezují péči v některých oborech a ruší lůžka,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková.

„Pro nás to totiž samozřejmě znamená finanční i organizační zátěž. Proto budeme žádat zdravotní pojišťovny o navýšení plateb za poskytovanou péči,“ dodala.

Jako příklad uzavření oddělení bez náhrady uvedla Jenšíková klatovskou nemocnici, kde zrušili urologii, v Sušici zase onkologii. Zřizovatelem obou nemocnic je kraj. „Fakultní nemocnice pak musí přebírat péči o tyto pacienty,“ dodala mluvčí.

„Mrzí mě že oddělení uzavřeli, protože s péčí jsme tu byli vždy spokojeni. Několikrát zde ošetřovali syna. Výhodou byla rodinná atmosféra malého oddělení,“ svěřila se Plzeňačka Jiřina Spurná. To podle ní nemocnice fakultního typu zajistit nemůže.