Nejen, že oproti předchozímu roku (s výjimkou jižního Plzeňska) nehod přibylo. Zvýšil se totiž také počet lidí, kteří při nich zemřeli.

V Plzni-městě vzrostl počet usmrcených osob více než dvojnásobně – ze tří na sedm. Na silnicích Plzně-jihu pak oproti sedmi lidem z roku 2011 zemřelo deset osob a na Plzni-severu se tragická číslice devět změnila v jedenáctku.

Neveselé je rovněž zjištění, že při sedmi tragických nehodách, které se vloni v Plzni-městě staly, vyhasly životy čtyř chodců a dvou cyklistů. Motorista zemřel jediný.

Policisté přitom chodce a cyklisty soustavně upozorňují, že jsou rovnocennými účastníky silničního provozu a měli by se tak chovat. „Měli by si uvědomit, že nebezpečí jim nehrozí pouze v centru města, ale také v jeho okrajových částech," říká policejní mluvčí Martina Korandová.

Mapa nehodovosti v Plzni

(klikněte na mapu pro zvětšení)

Jižní Plzeňsko je ze tří okresů jediným, v němž se počet nehod nezvýšil. Oproti 378 z roku 2011 jich vloni policisté zaznamenali 365.

Jinak si ale okresy nemají co vyčítat – dohromady sto čtyřicet nehod zavinili opilí šoféři. Způsobená škoda se vyšplhala ke 140 milionům korun.

Nejčastější příčinou všech nehod je už tradičně nesprávný způsob jízdy. „Do tohoto pojmu se řadí nedodržení bezpečné vzdálenosti, jízda v protisměru, couvání, nevěnování se řízení a další," vysvětluje policejní mluvčí odboru Plzeň-venkov Ivana Telekešová.

Severní a jižní Plzeňsko se ve statistikách často rozchází. Například na Plzni-severu byly z pohledu počtu havárií nejhorší měsíce červen a září, během nichž policisté šetřili stovku nehod. Na Plzni-jihu se zase nejvíce bouralo v srpnu se čtyřiceti čtyřmi nehodami. Nejbezpečnější v obou okresech byl měsíc leden.

„Pokud se na nehodovost podíváme z hlediska jednotlivých dnů, pak zjišťujeme, že na Plzni-severu řidiči nejvíce havarovali v pátek a nejméně ve středu, zatímco na Plzni-jihu se nejvíce nehod stalo v sobotu a nejméně v neděli," uvedla Telekešová.

Na Plzni-severu se vloni nejvíce nehod stalo na silnicích II., na Plzni-jihu pak I. třídy. V Plzni se jako nejrizikovější jeví třídy Klatovská, Koterovská a Gerská.

Tabulka nehodovosti v Plzni a na Plzeňsku