V současnosti staví zejména na kulturně-sportovní činnosti, kde zaujímají přední místo děti a ženy. Hlavně ženské družstvo sbor v poslední době proslavilo, neboť se už několikrát dostalo až na mistrovství republiky v požárním sportu. Mrtnické hasičky tu závodily od roku 2004 do roku 2008, kdy postupovaly vždy jako druhé družstvo Plzeňského kraje za obhájcem mistrovského titulu SDH Chválenice.

„I v roce 2009 naše děvčata obsadila druhé místo na krajské soutěži. Ovšem došlo ke změně v systému a obhájce mistrovského titulu již neměl automaticky zajištěný postup, takže už naše ženy na republiku nejely. Proto se více zaměřily na Západočeskou hasičskou ligu a tento seriál nakonec vyhrály v tuhém boji v posledním kole. I přesto jsme měli účastnici na mistrovství republiky v kategorii dorostu, a to Markétu Brunclíkovou, která v celkovém pořadí jednotlivkyň obsadila výborné sedmé místo,“ říká starosta SDH Mrtník Marek Vejvoda a pokračuje tím, že s družstvem mužů už to tak slavné není. „V minulosti patřilo družstvo mužů ke špičce okresu, ale v současnosti máme i problém dát se vůbec dohromady. Ve sboru vypadla jedna generace mladých hasičů a od toho se odvíjí i problémy s následovníky v kategorii mužů. V současnosti nám v mladých hasičích dorůstají naděje pro budoucnost, tak věříme, že je udržíme a pomohou nám táhnout hasičskou káru dál. Pořád je lepší zapojit se do hasičské činnosti než začít experimentovat například s drogami,“ říká Vejvoda.

Do Mrtníka se sjížděli hasiči z celého okolí na soutěž o erb SDH. „Od začátku to byly závody mužů, žen a dětí. Tuto soutěž se nám ale nepodařilo zařadit do Západočeské hasičské ligy a vzhledem k velkému množství soutěží v regionu se dostala do pozadí zájmu. Od roku 2008 se tak jedná pouze o soutěž dětí, která je zařazena v Poháru okresní odborné rady mládeže, což je seriál závodů mladých hasičů,“ vypráví starosta sboru. Dospělým hasičům tak v Mrtníku zbyla jen soutěž, která se tu koná jednou za tři roky, protože se v jejím pořádání střídají s hasiči z Nekmíře a Dobříče. „Je to memoriál pánů Bulína, Paška a Vodáka, kteří byli členy těchto sborů a padli ve druhé světové válce,“ upřesňuje starosta sboru.

Hasiči z Mrtníka se v obci starají i o kulturu. Ob rok pořádají silvestrovskou zábavu, každoročně chystají i bál nebo masopustní průvod obcí. Pravidelně také pořádají nejrůznější akce pro děti.

Hasiči úzce spolupracují s obecním úřadem nejen na poli kulturním, ale jsou mu nápomocni i co se týče pořádku v obci nebo při čištění koupaliště, kde se prověří akceschopnost techniky a věcných prostředků. Další pomocí pro obec byla loni i likvidace housenky, která napadla památeční lípu na okraji obce.

Své místo má v Mrtníku i zásahová jednotka. V loňském roce se hasiči museli vypořádat s požárem obecního úřadu, kde jednotka hlavně zajišťovala evakuaci majetku a následný dohled nad místem požáru. „V této souvislosti patří poděkování kromě občanům Mrtníka také zasahujícím jednotkám z HZS Plasy, Plzeň-Košutka a JSDHO Kaznějov, za včasný zásah a uchráněné hodnoty obecního majetku,“ dodává Vejvoda.