Od neděle bude i v Plzeňském kraji mrazivo, obzvlášť v noci budou teploty padat hluboko pod bod mrazu. Jak se na mrazivé počasí připravit?

METEOROLOGOVÉ
Český hydrometeorologický ústav dnes či zítra zveřejní výstražnou informaci varující před silným mrazem. „Od neděle by se denní teploty měly pohybovat mezi -8 a -4 stupni Celsia, v noci většinou mezi -10 a -14. Extrémní mrazy čekáme v extrémních polohách, jako je třeba Horská Kvilda, kde může být i -20 stupňů,“ řekl meteorolog Jan Sulan.

Důležitou roli ale sehraje také vítr. „Pokud bude vát, bude pocitová teplota ještě nižší. V takových případech už je dobré dávat si pozor například na omrzliny,“ dodal s tím, že podle aktuálního výhledu by se mohlo oteplit příští víkend.

LÉKAŘI
Omezení, které mrazivé počasí přinese, bude podle lékařů platit především pro kojence. Pokud teplota klesne pod minus pět stupňů Celsia, doktoři nedoporučují maminkách s dětmi vycházet. „Pokud potřebují zaběhnout na vyšetření nebo na nákup, není to problém, ale dlouhodobý pobyt není dobrý,“ uvedl doktor Ctirad Kozderka z Kralovic, předseda krajské pobočky Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Předškoláci a školáci mohou podle něj být venku, jak dlouho chtějí. „Když budou sáňkovat, bruslit, lyžovat, zkrátka se pohybovat, nižší teploty zvládnou. Samozřejmě musí být vždy dostatečně oblečeni,“ upozornil.

ZAHRÁDKÁŘI
„Kdo může, nějak se na to připravuje,“ říká předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Plzeň – region Jan Urban. Podle něj se zahrádkáři zaměřují hlavně na stromky a stromy. „Obalují kmeny, vhodná je juta nebo protimrazové fólie. Silný mráz může kmen narušit a potrhat pletivo pod kůrou, to je potom špatné. Nejlépe jsou na tom rostliny, které jsou ještě pod zemí. Nic jim nehrozí,“ vysvětluje.

VODÁRNA
Meteorologové upozorňují i na to, že v promrzlé půdě může praskat například vodovodní potrubí. Ve Vodárně Plzeň ale věří, že nebude. „Přeci jen se už v záporných teplotních hodnotách pohybujeme. Z pohledu havárií považujeme za jednoznačně rizikovější nárazové teplotní změny z plusu do mínusu než ochlazení z mrazivých hodnot na ještě mrazivější,“ tvrdí mluvčí Kateřina Chmelíčková.

Kdyby však někoho havárie překvapila, má volat dispečink vodárny s telefonním číslem 377 413 444. Funguje 24 hodin denně.

Přikrývky i lůžka proti umrznutí
Silné mrazy, před nimiž teď meteorologové varují, mají první oběť. Ve středu ráno našli záchranáři mrtvého muže ve Hřbitovní ulici. Pracovníci městské charity v těchto dnech vyrážejí do terénu a míří za bezdomovci. Lidem bez střechy nad hlavou dávají přikrývky i oblečení, zároveň je informují o službách, jež jsou pro ně k dispozici.

Bezdomovci mohou přijít do nízkoprahového denního centra či přenocovat v Domově sv. Františka. Kapacita zařízení, jež činí 46 lůžek, je v zimě plně obsazená.

„Máme ještě takzvanou teplou židli, kterou aktuálně využívá až dvacet bezdomovců. Poskytujeme ještě patnáct míst v azylovém domě,“ vyčíslil vedoucí domova Džemal Gërbani. Při větších mrazech dává město charitě příspěvek. Za peníze mohou poskytnout zázemí potřebným na 14 dní v ubytovně.