Jeden z takových úseků na řidiče číhá při odbočení z Jateční ulice na Chrásteckou. Na poničenou silnici tu už upozorňuje dopravní značka. „Tady je to šílené každý rok. Potom to silničáři vždycky něčím zaplácnou, přes léto to vydrží. Jak přijde zima, mrazy a sníh, je to nanovo. Nechápu, proč tuhle silnici neudělají rovnou z gruntu novou, když se to tady děje každý rok. Snad i finančně by to vyšlo lépe,“ řekl rozzlobený Plzeňan Jan Řežábek.

Řidičům zatím nezbývá nic jiného, než se s poničenými komunikacemi smířit. Rozsáhlejší opravy totiž začnou až na jaře. „Výtluky standardně začínáme opravovat až po ukončení zimní sezony, to znamená od dubna, kdy nastanou vhodné klimatické podmínky pro provádění těchto oprav. Ve výjimečných případech opravujeme výtluky i v průběhu zimy, tyto opravy jsou však pouze provizorní,“ řekl ředitel Správy veřejného statku města Plzně Milan Sterly.

Dodal, že zvláštní částku finančních prostředků vyčleněnou pouze na opravu výtluků nemají. Ty se hradí z rozpočtu určeného na údržbu a provoz městských komunikací. „Oprava výtluků je ale prováděna přednostně před dalšími opravami komunikací,“ upozorňuje Sterly.

Pokud si řidiči na děravých silnicích poničí auta, mají v některých případech naději na vymáhání odškodného od správce dané komunikace. „Řidič má nárok na náhradu škody, pokud s autem vjede do ojedinělého výtluku, který není označený značkou. Takových ale moc není, protože si to pečlivě hlídáme. Naši pracovníci silnice pravidelně kontrolují a výtluky buď hned záplatují, nebo je označí. Pokud řidič jede nepřiměřenou rychlostí na silnici, která je na první pohled ve špatném stavu a zničí si auto, má smůlu,“ vysvětlila Deníku ředitelka Správy a údržby Kralovice Jana Kašparová.

Řada řidičů přijde o právo na odškodné i kvůli tomu, že si celou událost dobře nezdokumentuje. Musí třeba pomocí fotografií jasně dokázat, že si zničili auto kvůli poškození komunikace. Experti proto v případě, že si zničíte auto ve výtluku, doporučují zavolat policii a věc řešit jako dopravní nehodu. Policejní dokumentace by pak totiž měla stačit pro řízení o náhradě škody.