„Samozřejmě se nic nemá přehánět. Oblečení je totiž vhodné jen pro malé psy, kteří jsou zvyklí být celý den ve vyhřátém bytě, nebo pro bezsrstá plemena jako je třeba mexický naháč a podobně,“ vysvětluje plzeňský veterinář Radek Herynk. Pokud je v bytě třeba stabilně pětadvacet stupňů Celsia a páníček vyvede vyhřátého psa do mrazu, může mu způsobit nemalé zdravotní komplikace. Podle veterináře Herynka to však neplatí u psů větších plemen, kteří se dokáží venku pohybem dostatečně zahřát, nebo u těch, kteří jsou zvyklí na nižší teploty.

„Kdepak Megynku do mrazu vždycky pořádně obléknu,“ říká nad malou zrzavou fenečkou oblečenou do slušivého svetříku s norským vzorem paní Alena z Plzně. Přiznává, že uvažovala i o koupi psích botiček, ale nakonec z toho sešlo. Ovšem další z majitelů psů, kteří chtějí jít z módou, mají na internetu několik možností, jak své chlupaté čtyřnohé miláčky vkusně a hlavně teple obléknout. V nabídce jsou jsou třeba hřejivé roláčky v ceně od 500 do 650 korun, vestičky s kapucou lemovanou kožešinkou v téměř stejné cenové relaci či neoprenové botičky za necelé dvě stovky.

Psí boty prodejci doporučují oblékat nejen v případě mrazu, ale zvláště ve městech, i při procházce v chemicky ošetřeném sněhu. Plzeňský veterinář Radek Herynk však spíše doporučuje před procházkou tlapky psovi namazat regenerečním krémem a po návratu domů umýt teplou vodou a ošetřit třeba mastičkou s včelím voskem či propolysem.

Ovšem speciální oblečky vyfasovali v těchto dnech i psi z útulku v Plzni na Valše. Dostali je hlavně ti, kteří nocují v zateplených boudách ve venkovních kotcích.

„Se zateplením nám hodně pomohli naši příznivci, kteří do útulku přinesli nejen vánoční dárečky pro psy, ale třeba také obyčejné vlněné deky. Ty jsme použili jako jakési plenty u bud. Teď psům do pelíšku netáhne, a jsou pěkně v teplíčku,“ říká šéf útulku Martin Kuna.