Ve strojírenské společnosti to na první pohled vypadá hodně překvapivě. Maria Areshchenko je odbornicí na tepelné výpočty zařízení pro kondenzaci a regeneraci.Navíc o své práci dokáže zajímavě vyprávět. Je jen z drobného přízvuku poznat, že pochází z Ruska. V Plzni pracuje rok.

Jaké bylo vaše vysněné povolání? O čem jste v dětství snila?
To si přesně nepamatuji. Asi jsem neměla konkrétní představu. Ale na univerzitě už jsem uvažovala o tom, co by se mi líbilo, nebo co bych dělat nechtěla. Ještě před tímto rozhovorem jsem se vrátila k článku, který o mně byl napsán na univerzitě. Uvědomila jsem si, že moje představy byly odlišné od toho, co dnes dělám. Chtěla jsem zůstat a pracovat v Rusku. O práci v cizině jsem vůbec neuvažovala. Od mala jsem chtěla působit v oblasti byznysu ve své zemi nebo něco podobného…

Co jste na univerzitě studovala?
Studovala jsem termoenergetiku na Tomské polytechnické univerzitě.

Jak jste se z Tomsku dostala až sem?
Během studia se mi naskytla příležitost jet na odbornou a vědeckou stáž do Německa, vyhrála jsem stipendium prezidenta Ruské federace. Když jsem byla v Německu, pochopila jsem, že Evropa nabízí velké možnosti rozvoje. Po ukončení studia jsem začala pracovat a zdálo se mi, že pokud tam zůstanu, můj život skončí, budu pracovat u společnosti, kde nemám žádné perspektivy.

A to bylo kde?
To bylo v Tomsku. Najednou jsem věděla, že chci něco víc. Že se chci v životě ještě někam podívat a chci budovat svůj život trochu jinak. Tak jsem se rozhodla přijet. Ale to jsem ještě nemluvila česky. Nejdřív jsem musela absolvovat kurz češtiny a pak jsem začala studovat na ČVUT v Praze. Nyní jsem v posledním ročníku magisterského programu a letos budu končit státnicemi. Studium trvalo dva roky a je to vlastně už můj druhý magisterský program.

Jaký byl přijímací pohovor do Škoda Power? Byl náročný?
Nabídku jsem našla na internetu. Poslala jsem životopis a motivační dopis. Brzy jsem dostala odpověď a pozvání na pohovor. Ukazovali mi diagram tepelné bilance, zkoušeli mé odborné znalosti. Můj obor v Rusku byl velmi široký, takže jsme probírali i turbíny a všechno, co se týká termoenergie. Díky tomu jsem se při pohovoru dobře orientovala i ve výrobní náplni firmy a zopověděla jsem všechny položené otázky.

Jaká je náplň vaší práce?
Měla jsem na výběr – kreslit nebo počítat. Tepelné výpočty pro mne byly zajímavější. Teď provádím výpočty kondenzačního a regeneračního zařízení, tedy ohříváků, kondenzátorů a jejich příslušenství. Zajímavé na této práci je, že na výkresech pak vidím, co jsem to vlastně spočítala. Moje práce je také hodně o komunikaci s lidmi ve společnosti. Dostanu zadání, provedu nutné výpočty, předám je do oddělení Konstrukce a musím všechno projednat. Mým úkolem je také hodnotit příslušenství (čerpadla, vývěvy) od dodavatelů a mám na starosti komunikaci s nimi.

Takže počítáte cokoli, co se tu vyrábí a souvisí s výměnou energií?
Teď se zabývám výpočtem projektu, který zahrnuje veškeré příslušenství mezi turbínou a kotlem.

Máte při práci z něčeho radost?
Mám radost i z toho, že tu práci mám. Všechno je pro mne nové, jsem ráda, že pracuji v cizině. A protože je Škoda Power mezinárodní společnost, musím komunikovat i v cizích jazycích. Využiji ruštinu, uplatňuji také své znalosti angličtiny a němčiny. Jsem ráda, že se zde rozvíjím, že se stále učím. Nechci, abych celý život dělala stále totéž, chci se učit stále něco nového …

A je něco, co vás naopak nebaví?
Někdy máme dlouhou komunikaci. Zákazník změní své požadavky, musím vše vypočítat znovu. S komunikací jsou někdy potíže, ale i to je součástí práce. Nerada také čekám na informace. Když například potřebuji drobnost, abych mohla pokračovat v práci, a ono to trvá dlouho. Nemám ráda, když můj časový program závisí na jiných. Ale umím dobře zorganizovat svůj čas, takže pracuji na jiných úkolech.

Zbývá vám volný čas? Jak ho trávíte?
Protože mám klouzavou pracovní dobu, mohu jít dřív domů a když svítí sluníčko vyrazit třeba na procházku. Ale hlavně jsem využívala svůj volný čas na studium. Jezdila jsem pořád z Plzně do Prahy a zpět. Ale jinak ráda chodím do posilovny, do bazénu nebo do sauny, takže takový relax. Ráda se setkávám s kamarády. Mám také dobré kolegy, mladý kolektiv, takže občas vyrážíme společně. A také tu mám ruské kamarády.