Jíšovi si před třemi lety založili vlastní modelářský klub KLoM Plzeň–Letkov. „Má celkem dvanáct členů, z toho pět je Letkovských. Dříve jsme byli v jiném klubu, ale rozhodli jsme se osamostatnit. Pár známých se k nám přidalo,“ říká syn Petr s tím, že novým členům se letkovský KLoM nebrání. „Měli by mít ale vlastní loď a hlavně být aktivní,“ podotýká.

Modeláři se zúčastňují nejrůznějších závodů, při nichž rozhoduje to, jak loď vypadá, a samozřejmě i jak rychle a obratně jezdí. Řídí lodě motorové, plachetnice i parníky se skutečnými, i když malými parními stroji. Soutěže také pořádají. „Jednou za dva roky pořádáme na Boleveckém rybníku dva závody v rámci seriálu mistrovství republiky. Účast bývá velká, kolem stovky lodí,“ konstatuje Stanislav Jíša – mimo jiné dvojnásobný mistr republiky.

Medailí ale mají doma Jíšovi více. Stříbro i bronz z mistrovství Evropy, dvě bronzové medaile z mistrovství světa, které se konalo v roce 2006 v Chorvatsku… a další.

Člověku, který by se Jíšových zeptal, co je na lodní modelařině nejlepší a proč by ji měl zkusit, by odpověděli: „Je to především dobrá relaxace s výbornou partou lidí. A navíc se člověk podívá i do zahraničí,“ vzkazují.