Pochválil ho majitel tvrze Cuknštejn v jižních Čechách. Řeč je o patnáctiletém Jakubovi Bayerovi z Nečtin, jehož papírové modely vystavuje zdejší Regionální muzeum.

Modely vyrábí z vystřihovánek vložených v časopise ABC, inspiruje se Zlatou knihou vystřihovánek a některé si navrhuje sám. „Navrhl jsem gotickou tvrz Cuknštejn a pak jsem ji slepil ze čtvrtky. Majitel tvrze pan Pek byl nadšený a požádal mě o fotku s podpisem," vzpomíná školák se šikovnýma rukama.

Od šesti let do současnosti vyrobil řadu modelů, například traktory, kombajny, lodě, auta či hrady. „Nepočítal jsem, kolik mám modelů," prozradil Kuba s tím, že po skončení výstavy se modely vrátí do pokoje na polici.

Jednoduší model vyrobí za týden, složitější mu dá zabrat až čtyři týdny. „Nejtěžší byl hrad Lipnice nad Sázavou," vypráví Kuba.

Momentálně slepuje hrad Nové Hrady. „Poté bych se chtěl pustit do lepení složitějších vleků pro zemědělskou techniku," nastínil plány Kuba, který chodí do deváté třídy. Kromě nůžek, lepidla a malého nožíku se při práci neobejde bez špejlí.

Přestože vyrobil i navrhl sbírku obdivuhodných papírových modelů, marně byste čekali, že se bude chtít živit projektováním. „Chci studovat konzervatoř a živit se hudbou. Od šesti let hraji na bicí. Hrál jsem v orchestru mladých v ZUŠ Bezdružice v Juvence," vysvětlil Kuba s tím, že v současnosti vystupuje s rockovou kapelou The Priestman.

Výstava Jakubových modelů v nečtinském muzeu potrvá do konce listopadu. Úterní vernisáže se zúčastnilo šedesát lidí. V knize návštěv se od té doby hromadí řada pochvalných vzkazů. U každého modelu stojí cedulka, v kolika letech ho Jakub slepil. Vodní hrad Švihov, hrad strašidel, hasičské a popelářské auto, letadla, tank, kombajn, rozhledna Praděd a TV vysílač v Jeseníkách či důstojníka z války severu proti jihu si už prohlédli i Jakubovi spolužáci z manětínské základky.