Poté, co se lékárny na popud Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) připojily k centrálnímu úložišti dat, aby léky mohly být vydávány na občanský průkaz, rozhodl Úřad na ochranu osobních údajů (UOOU), že shromažďování těchto dat je nezákonné.

Paralen plus jen s receptem

Pro pacienty z toho plyne, že Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip jsou všude zase jen na recept.

Některé z plzeňských lékáren se k centrálnímu úložišti dosud nepřipojili, a to ani přesto, že jim SÚKL hrozil pokutou. Vyzvala je k tomu Česká lékárnická komora, která na možnost zneužívání dat pacientů upozornila.

Ústav překročil své pravomoci

„V rámci kontroly Centrálního úložiště dat bylo zjištěno, že SÚKL koná nad rámec pravomocí, které mu ukládá zákon o léčivech a v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Česká lékárnická komora na nezákonný postup poukazovala od prosince loňského roku,“ uvádí prezident ČLnK Stanislav Havlíček.

Lékárnám nepřipojeným k databázi SÚKL doporučuje komora nadále setrvat v tomto stavu a nezřizovat připojení. Těm, které připojení mají radí pozastavit poskytování všech údajů o vydaných léčivých přípravcích. „Bez ohledu na to, zda lékárny jsou nebo nejsou k databázi připojeny, by ale měly vydávat přípravky s obsahem pseudoefedrinu výhradně na lékařský předpis,“ říká Havlíček.

S výběrem léku poradí v lékárně

Bez připojení zůstala v Plzni například lékárna v Tylově ulici, která spadá pod síť Pharmaland a která připojení ani do budoucna neplánovala. „Přišlo nám rozhodnutí, že tyto léky síť našich lékáren vůbec prodávat nebude,“ potvrdila lékárnice Jitka Racková. Namísto toho nabízí hned několik alternativ, například i ve formě kapek. „Pacientům rádi poradíme,“ dodává Racková.

SÚKL pozastavil pilotní provoz

S ohledem na současnou situaci v souvislosti s vydáním Kontrolního protokolu Úřadu pro ochranu osobních údajů a ve snaze minimalizovat obavy veřejnosti o bezpečnost osobních údajů se Státní ústav pro kontrolu léčiv rozhodl pozastavit možnost podání žádosti o přístupovou identifikaci do centrálního úložiště a také vlastní vstup do lékového záznamu. „Toto rozhodnutí o zastavení pilotního provozu je platné do odvolání,“ uvádí mluvčí SÚKL Veronika Petláková.