„Chodíme se synem každý rok. Tentokrát budeme za žebravé mnichy,“ říká Pavel Hrabačka. Do jejich výbavy bude patřit hábit s kapucou. „Samozřejmě, že budeme mít oděv přepásaný provazem a kříž. A také si trochu pomalujeme obličej. Tenhle kostým není tak složitý,“ dodává. Do průvodu strašidel chodí už deset let. Pokaždé se přestrojí za něco jiného.

„Se synem jsme byli například za rytíře. Vloni jsme se převlékli za hejkaly a přítelkyně zase za čarodějnici. Dokonce jsme byli i na pódiu mezi nejlépe hodnocenými maskami,“ sděluje. Je rád, že se akce letos koná na náměstí Republiky. „Syn Pavel by ale byl radši, aby to bylo stejně jako v loňském roce u Jiřího. Pro děti je tam přeci jen více prostoru na vyřádění,“ dodává. Kostým čarodějnice už má nachystaný Ivana Vísnerová. A je prý natolik autentický, že se jí děti bojí. „Teď jsme byli například na akci v Kynžvartu a děti tam řvaly hrůzou. A pokud se objevím v nestřežené chvíli, mají strach dokonce i dospělí,“ doplňuje. Masku si prý vytvořila především podle fantazie. „Základem je roztrhaná zástěra. Oblečení je vytvořené z odstřižků látky a z obnošených věcí. Koště je ale nové,“ směje se. Nemůže chybět ani jedovatý had, chlupatý pavouk a štír za pasem.

„A také mám ještě černé zuby, obrovské drápy, kuří nožku za pasem, jedovatou slinu a lačný pohled,“ konstatuje Vísnerová, jejíž čarodějnické jméno je Kanimůra.

Pravidelnou návštěvnicí reje strašidel je také Monika Matoušková. Ne vždycky se ale převtělí do nějaké nadpřirozené bytosti. „Nechodím v kostýmu pravidelně. Zatím ještě nevím, jak to bude letos. Možná něco s dcerou vymyslíme, ještě je docela čas,“ říká. Pokud nějakou masku má, většinou jde o vílu nebo čarodějnici. „Těší mě, že se víkend vrátil na náměstí Republiky. Je to lepší. Ožije tím celé město,“ myslí si Matoušková.

Barokní kostým oblékne Pavel Janecký. Kromě průvodu se bude účastnit také tanečního vystoupení. „Se skupinou Twin jsme připravili program Ghosts/Andělská brána. Budeme představovat mrtvoly, které se chtějí dostat od nebeské brány. Kostýmy jsme letos bohužel nestačili vytvořit sami, bude nás dvanáct, takže by to bylo náročné. Proto si je vypůjčíme z divadla,“ uvedl. V minulých letech prý ale vždy měl masku vlastní výroby.