To potvrdil i ředitel Základní umělecké školy v Nepomuku Stanislav Vaník. „Letos máme zhruba 290 žáků, z toho 39 se učí na akordeon. Mezi nástroji je u nás spolu s kytarou jednoznačně nejoblíbenější a nejžádanější,“ doplnil Vaník. Odpověď na otázku, proč je zrovna akordeon nejžádanější, je podle ředitele jednoduchá. „U nás je akordeon tradiční. Čtyři učitelé jsou našimi bývalými žáky. A když vidí tuto tradici rodiče, neváhají a dítě přihlásí k nám. Na akordeon tu máme více žáků než v celém okrese,“ dodal. Naopak nejméně oblíbenými hudebními nástroji jsou v Nepomuku žesťové nástroje a pak dříve tradiční klavír a housle. „Ty ani nemáme na celý úvazek,“ vysvětlil ředitel.

V Základní umělecké škole v Nýřanech si žáci oblíbili keyboard. Ředitelka školy Vladislava Šrámková příliš nadšená není. „Bohužel na úkor klavíru se začíná keyboard prosazovat. Je to díky nižší ceně, dostupnosti a skladnosti. Pro většinu rodin,v panelácích se prostě vyplatí více než klavír,“ uvedla Šrámková.

S nýřanskou kolegyní plně souhlasí ředitel přeštické základní umělecké školy Miroslav Vacek. „I u nás se keyboard stává moderním. Hodně tímto trpí právě klavír, o který už přestává být postupně zájem,“ doplnil. „Všeobecně se dá říci, že upadají všechny dříve tradiční nástroje a nastupuje éra modernějších,“ shodují se všichni.