V dobřanském Káčku je od čtvrtka k vidění výstava fotografických koláží, na nichž se prolíná současnost s minulostí. Historické momenty, které se kromě Dobřan zapsaly také do tváře celých západních Čech, objevovali a zpracovávali mladí členové Klubu Echo pro děti a mládež.

Výstava, jež je v Káčku k vidění až do poloviny ledna, vznikla díky projektu Dobřany – město příběhů. „Jeho cílem bylo sesbírat příběhy zajímavých lidí, míst i událostí a poutavou formou je předat mladé generaci," uvedl Libor Janíček z Diakonie Západ, pod níž Echo funguje.

Stopy historie- výstava fotografických koláží i textů z kronik je od čtvrtka
k vidění v dobřanském Káčku
potrvá do půle, ledna, pak se přesune do dobřanské galerie
Stopy historie
- v Káčku i v galerii je vstup 
na výstavu zdarma
- výstava vznikla v rámci projektu Dobřany – město příběhů

Dobřanští příběhy sbírali během několika setkání a komentovaných procházek, které se letos konaly. O zajímavosti nebyla nouze. „Nejvíc se mi líbilo," vzpomíná desetiletá Lucie, „jak jeden pán vyprávěl, že tady na náměstí Američané dělali hamburgery a že mu moc chutnaly. Vůbec jsem nevěděla, že se tady něco takového stalo."

Vedoucí Klubu Echo Barbora Vladyková dodává, že děti nejvíce zajímal běžný život jejich předků. Co jedli, jak si hráli a podobně. „Myslím si, že setkáním s pamětníky získaly děti o událostech v Dobřanech a historii obecně větší zájem," říká.
Stejné historky jako Lucie si teď díky ní a jejím mladým kolegům mohou poslechnout všichni návštěvníci Káčka.

Deset fotografických koláží, které při projektu vznikly, tvořili také mladí z Echa. Na výstavě je doplňují například texty z kronik. Vernisáž doprovodila i beseda na téma poválečného odsunu a setkání s dobřanskými pamětníky.

„Klub Echo pro děti a mládež je jednou ze sociálních služeb, kterou Diakonie Západ poskytuje. Pracovníci klubu doprovázejí a podporují děti a mládež z Dobřan a okolí při řešení obtížných i každodenních situací. Zvyšují jejich šance uspět v dalším životě," dodal Libor Janíček.