Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí vědci konstruují roboty

Plzeň – Zápasit s roboty, stavět z elektronické stavebnice Merkur či zkoumat výboje v atmosféře.

29.8.2012
SDÍLEJ:

Sestrojit a naprogramovat, poté s nimi bojovat. Jedno ze stanovišť, které děti během letní elektrotechnické školy navštíví. Činnosti jsou zde rozděleny celkem do pěti okruhů a přihlášení mladí elektrotechnici si vyzkoušejí různé činnosti a zařízeníFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

To vše zkoušejí žáci 6. – 8. tříd základních škol v rámci dětské univerzity JuniorFEL na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni.

„Máme zde pět skupin po dvanácti dětech a každé se věnujeme individuálně. Při činnostech na ně dohlíží dva pedagogičtí pracovníci. Výklad jim, samozřejmě podle složitosti látky, podávají další pedagogové. Jejich počet se pohybuje v rozmezí jednoho až tří pracovníků na skupinu," představil akci její garant Václav Kůs.

Program dětské univerzity nabízí dětem také seznámení se základními poznatky a zajímavostmi v elektrotechnickém oboru. Děti si mohou prohlédnout laboratoře s vybavením, zhotovit si vlastní výrobky nebo využít šlapadla a přeměnou pohybu na energii zkusit rozsvítit žárovku. Kromě těchto činností vytvářejí elektrický zvonek, magnetické brzdy, sestavují a programují robota, řeší ovládání výtahu nebo honí lišku. Poslední jmenovaná aktivita spočívá v hledání zakopaného vysílače, který děti lokallizují pomocí sestrojených antén.

„Letos jsme se setkali s velkým zájmem a kapacita šedesáti lidí byla rychle vyčerpána. Do školy se může přihlásit každý v dané věkové kategorii a již v květnu jsme měli plno," sdělil jeden z přítomných pedagogů Jaroslav Fiřt.

Na závěr letní školy jsou malým studentům předány absolventské diplomy, jejichž předáním je zakončen poslední den dětské letní univerzity. Všichni absolventi obdrží z rukou děkana diplom a ti s nejlepšími výsledky i věcné ceny. Slavnostní zakončení s promocí se koná v pátek v poledne za přítomnosti rodičů, rektorky ZČU, zástupců z plzeňského regionu i partnerských firem.

Tato letní škola není jedinou probíhající v současné době na ZČU. Ve stejnou dobu se koná týdenní letní kurz informatiky pro dívky, který letos organizuje katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU. První ročník letní školy je zaměřen na podporu zájmu o informační technologie u mladých dívek. Náplní není jenom programování, ale i diskuze s úspěšnými absolventkami tohoto oboru na univerzitě.

Autor: Milan Říský

29.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení