Ve Studené na severu Plzeňska se bude v srpnu pořádně slavit. Narodí se tam miminko. Bude to jediné dítě v obci. Studená není sama, podobných vesnic na vymření přibývá. Zjistil do Deník, když mapoval obce s budoucností, tedy takové, kde je největší podíl dětí do 14 let na celkovém počtu obyvatel. A Plzeňský region patří v republice mezi ty horší.

Z větších měst na tom není nejlépe Tachov a Stříbro. Ve Studené, která je součástí mikroregionu Kralovice, žije pouze 36 obyvatel. „Přistěhovala se mladá rodina, čekají miminko. Jinak tu žijí převážně senioři. Pro mladé není tato lokalita atraktivní. Je tu problém s prací,“ povzdechl si starosta Studené Libor Smolík.

Podobně jsou na tom i Všepadly na Domažlicku, kde ze 45 trvale přihlášených obyvatel je většina důchodců a pouze jeden školák. Průměrný věk tu překračuje 56 let, mladé to do vesničky nedaleko Kolovče netáhne. „Je to i otázka zaměstnání. Kdysi se za prací dojíždělo do Kdyně do přádelen a dalších firem, ale jsou buď zrušeny, nebo omezily provoz,“ řekl starosta Karel Němeček. Prý nepamatuje, že by se v obci za posledních 30 let postavil dům.

Ilustrační foto.
Soud otevřel deset let starý případ vraždy

KRAJ SE SNAŽÍ

Problémy malých obcí vnímá i politická reprezentace kraje. „Náš kraj je zvláštní tím, že má pouze jedno centrum Plzeň. Mladí tam jdou za prací, za vzděláním nebo kulturou,“ řekl náměstek hejtmana Ivo Grüner. „Snažíme se postupně budovat silnice, aby si mladí na venkově mohli dojet za prací. Nabízíme opuštěné brownfieldy firmám, abychom vytvářeli pracovní místa. Poskytujeme malým obcím dotace, podporujeme i kulturu, sport,“ dodal Grüner.

Mezi obcemi jsou ale i výjimky. Skoro třetina obyvatel Semněvic na Domažlicku ještě nemá občanský průkaz. Pyšní se totiž 68 dětmi do 14 let, což z ní činí obec s nejnižším průměrným věkem v kraji. „V obci jsou tři bytovky, které patří soukromé osobě,“ vysvětlil starosta Josef Hálek, podle nějž bytové domy většinou obývají romští obyvatelé mnohdy s pěti až šesti dětmi. Celkem 46 dětí z 200 obyvatel žije v severoplzeňské Myslince. „Pomohla výstavba obytné lokality, přistěhovali se lidé v produktivním věku,“ sdělil starosta Martin Hajšman.