Řev motorek, rychlé jízdy s několikametrovými skoky a dětské tváře plné úsměvů. Tak to během víkendu vypadalo v offroadovém parku na Šlovickém vrchu u Dobřan, kde se letos již poněkolikáté konal kemp pro malé motokrosové závodníky.

Parta kluků, z nichž tomu nejmladšímu je teprve šest let, zde od rána až do odpoledne pilovala své jízdy pod dozorem Jana Kadečky z HEC-klubu Enduro, který s partou nadšenců celý offroadový areál loni na podzim vybudoval. „Kempy začínají už v pátek odpoledne. Kdo má chuť, tak se sveze, a další den jsme na trati až do odpoledne. Ráno je budíček a od devíti už se jezdí," říká Kadeček, podle něhož má být cílem kempů příprava na offroadové maratony, kterých se mladí závodníci z HEC-klubu účastní.

Na kempy podle něj jezdí nejen místní, ale své děti sem vozí také rodiče například z Kladna. „Kluci jsou tu výborná parta. Na trati se sice pošťuchují, ale poté zahodí motorky a jdou si hrát do bláta," říká Jan Kadečka.

Obnova terénu

A jak vůbec offroadová trať na bývalém tankodromu vznikla? „Oslovilo nás samo město, jelikož potřebovali někoho, kdo by tu svou činností imitoval vojáky," říká Kadečka, který si spolupráci s dobřanskou radnicí velmi pochvaluje.

Offroadová trať je součástí evropsky chráněné lokality Šlovický vrch, o kterou je třeba se starat. A právě motorky a čtyřkolky jsou pro to ideální. Rozrývají půdu a vytváří podmínky pro několik druhů vzácných živočichů a rostlin. Jak sám Kadečka říká, současná podoba tratě, kterou kromě klubu mohou využívat i ostatní závodníci a nadšenci do motokrosu, není finální a stále je co zdokonalovat.

Kromě HEC-klubu na Šlovickém vrchu působí nadšenci s terénními auty, fourcrossovou trať zde mají také závodníci na kolech. Na další části území by v budoucnu mohlo být i stádo divokých koní.