Do Dýšiny přijeli v neděli dobrovolníci z Ekvádoru, Turecka, Japonska a Španělska. Pomáhají s renovacemi v obci, ale budou se také podílet na pořádání kulturní akce.

„V pondělí jsme upravovali cestičku vedoucí do nedalekého lesa, protože byla zarostlá. Teď už tam mohou lidé zase procházet," řekl vedoucí mezinárodního dobrovolnického projektu, která je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX, David Janků.

Včera skupinka pracovala na údržbě místní zeleně u domu s pečovatelskou službou. „Jde jim to od ruky, do každé práce se pustí s nadšením a ničeho se nebojí," chválil svoji skupinku vedoucí, který se do práce také zapojuje.

V Dýšině pomáhá i pětadvacetiletá Adel ze Španělska. „Zahradní práce mne moc baví, je to opravdu zábava," svěřila se s tím, že se dobrovolnického programu neúčastní poprvé. „Je to příjemné. Navštívíte různé země, poznáte jejich kulturu a zvyky, když tam nějakou dobu pracujete," doplnila.

V příštích dnech budou dobrovolníci pomáhat v místní škole. „Rekonstruovalo se tam sociální zařízení, tak nás čeká uklízení, stěhování knih a tak podobně," vyjmenoval David Janků. Do školy se osmičlenná skupinka vrátí ještě na začátku září. „Budeme žákům prezentovat země, odkud dobrovolníci přijeli," vysvětlil vedoucí.

Tento víkend se v Dýšině konají pivní slavnosti. „Tam budeme také pomáhat, a to s výstavbou technického zařízení, jako jsou stany nebo stage," podotkl dobrovolník. Následně se také celá skupinka slavností zúčastní.

Dobrovolníci zůstanou v Dýšině do 4. září. „Jsme moc rádi, že nám pomáhají, spolupracujeme s nimi už jedenáctým rokem a doufám, že bude naše spolupráce pokračovat i nadále," nechal se slyšet starosta obce Jaroslav Egrmajer.