„Nechali jsme si na to zpracovat studii. Ta by měla řešit vzhled a umístění nových ploch,“ uvedl místostarosta obvodu Bohuslav Duda. Staré desky pro plakáty se prý ruší především kvůli jejich špatnému stavu.

To potvrzuje Jaroslav Rengl z firmy, která má v Plzni na starosti většinu prostor pro legální výlepy. „Některé na tom byly tak strašně, že hrozilo, že na někoho spadnou. Ve druhém obvodě by mělo být odstraněno třicet původních ploch. Měl by je nahradit přibližně stejný počet nových. Jaká bude jejich podoba, se zatím neví,“ vysvětluje Rengl.

Zástupci obvodu ještě s nikým smlouvu neuzavřeli. „Je to otázka financí. Zvažujeme, jaká možnost je pro nás nejvýhodnější. Mělo by se o tom rozhodnout asi za měsíc,“ říká Duda. V pokročilejší fázi je v současné době výměna plakátovacích ploch na třetím obvodě. „Strhává se jich zde rovněž třicet. Vzniknout by jich mělo padesát. Přibližně polovina už jich je hotova,“ sděluje Rengl.

Staré velké desky jsou tak nahrazovány menšími plochami podobného tvaru.

Podle něj by měl být vzhled ploch ve všech obvodech podobný. Stejné by měly být rozměry i barva – tmavě zelená. „Rozdíly jsou v detailech, které jsou závislé na místě, kde se budou nacházet. Samozřejmě že jiné to bude v historickém centru města, kde to musí schválit památkáři, a třeba někde na sídlišti,“ doplňuje Rengl.

Kromě zastaralosti starých desek je jedním z hlavních důvodů změny snaha omezit takzvané černé výlepy.

„Štve mě, že plakáty mizí. Staré plochy byly velké, hodně se tam toho vešlo. Ty nové jsou malé, moc toho na nich není. Navíc na Slovanech ani žádné nové nejsou. Takže teď mám menší přehled o tom, co se v Plzni děje,“ stěžuje si Daniela Mikulčíková ze Slovan.