Zánik dvou tělovýchovných jednot a stovky sportovců bez zázemí byl nejčernější možný výsledek situace, již v pondělí řešili zastupitelé Plzeňského kraje. Na stole měli záchranu klubů z Přeštic a Domažlic, která hejtmanství vyjde na 40 milionů korun.
Sportovce do potíží dostalo letošní Mistrovství Evropy žen do 17 let v kopané, které města hostila. Přeštice i Domažlice kvůli tomu upravily stadiony, nicméně dotační program ministerstva školství měl problém, skončil a sportovci nedostali slíbené peníze.

Dodavatelům staveb teď každá tělovýchovná jednota (TJ) dluží 20 milionů korun. „Připomínám, že to není jen otázka fotbalistů. V TJ provozují řadu sportů stovky lidí, aktivně využívají oba stadiony. Pakliže by se problém nevyřešil, vedlo by to ke konkurzu jednot,“ upozornil hejtman Josef Bernard. Vládnoucí koalice navrhla řešení – každé TJ poskytnou 6,5 milionu korun jako nevratnou dotaci a zbývajících 26,99 milionu půjčí Fotbalové asociaci České republiky. „S podmínkou, že během dvou let částku vrátí,“ dodal Bernard.

Hejtman také upozornil, že domažlický stadion stále není zkolaudovaný a do šaten zatéká a že oddíly nemají uzavřenou dohodu o narovnání s dodavateli staveb a ti by tedy po schválení dotace mohli žádat penále za pozdní platbu.
Pro poskytnutí dotace nakonec hlasovalo 39 zastupitelů, čtyři se zdrželi.

Ale neobešlo se to bez dotazů týkajících se hlavně nezkolaudovaných Domažlic. „Oddíl požadoval, aby dodavatel odstranil nedodělky, ale byl v roli neplatiče a neměl žádnou sílu,“ popsal Jan Látka, zároveň zastupitel Domažlic. Několik zastupitelů se pak ptalo, proč na firmu nezatlačilo město jako vlastník stavby. Hejtman se nechal slyšet, že pokud by podobná situace ještě někdy nastala, nechce, aby kraj byl poslední instance klubů. Náměstek Ivo Grüner pak dodal, že kraj by teď spolu s městy měl tlačit na ministerstvo, aby splnilo to, čemu se zavázalo.