Ve finálovém ringu se setkalo 13 soutěžících. Každý účastník představil dva své básnické texty. Hlavním úkolem bylo během tří minut zaujmout porotu i posluchače. „Slam je především o náhodě. Když jsem si losoval pořadí, nechtěl jsem jít na pódium jako první, což se naštěstí nestalo. V podstatě to znamená diskvalifikaci, protože porota na začátku body ještě šetří,“ míní Filip ze Sokolova.

Sedm let žije v Plzni, kde studuje pedagogickou fakultu. Zvolené obory, český jazyk a psychologie, se odrážejí v jeho tvorbě. V pražském sálu MeetFactory představil kromě milostné básně i dílko o mezilidských vztazích. „Konkurence byla opravdu neuvěřitelná,“ okomentoval výkony kolegů.

Zvlášť zvědavý byl na vystoupení svého budoucího švagra Roberta Netuka alias TUKANa. V říjnu dvojice vyhrála mistrovství duo slamu v Olomouci, teď stanula proti sobě. TUKAN nakonec obsadil druhou příčku. „Moc jsem mu fandil. Jeho prvenství bych si užil víc než svoje, protože cizí úspěch prožívám intenzivněji,“ vysvětlil Filip.

Osmadvacetiletý muž se slamování věnuje několik let. Před mistrovským kláním si však namísto tréninku naordinoval klid. „Naopak jsem polevil. Odpočíval jsem, koukal na filmy a taky se věnoval studiu,“ nastínil vysokoškolák.

Co Filipa na této v tuzemsku ne zcela známé umělecké disciplíně fascinuje? „Ve slamu mám obrovské pole působnosti. To, co se nevejde do hudby a poezie, můžu vtěsnat sem. Líbí se mi, že jsem zároveň hercem, režisérem a scenáristou,“ uvedl muž, jenž zpívá ve dvou kapelách (diCaprio a Glajstr Duo), hraje divadlo a rovněž píše.

Podle jeho názoru by metoda slam poetry mohla dobře fungovat jako terapeutická pomůcka například pro budoucí kantory: „Mohl bych třeba ve škole vést seminář. Myslím, že by se díky němu někteří moji kolegové zbavili trémy a zlepšili se v rétorice,“ uzavřel.

Dr. Filipitch bude příští rok reprezentovat české barvy na evropském mistrovství, jež se uskuteční v Budapešti.