Jedenáctiletý Valerij teprve začíná, 23letý Honza už je ověnčený mezinárodními cenami. Oba mají ale mnohé společné. Propadli modelářské vášni, dostali se na soutěžní úroveň a jsou ochotni obětovat koníčku stovky hodin.

Valerij Pleshka se věnuje lepení plastikových modelů, do kroužku modeláře v sadech Pětatřicátníků dochází už třetím rokem. „Lepit jsem začínal doma, pak jsem si to chtěl vyzkoušet pořádně, proto jsem požádal rodiče, aby mě zapsali do kroužku," připomněl své začátky žák šesté třídy.

Jan Foud se ve světě modelů pohybuje o poznání déle a musí pátrat v paměti, aby si vybavil, kdy vzniklo jeho první dílo. „První model jsem postavil se svým tátou asi v pěti letech a od osmi let jsem každoročně až do svých dvaceti let navštěvoval kroužek plastikových modelářů ve Stanici mladých techniků v Plzni. Nyní jsem členem Klubu plastikových modelářů Plzeň a na kroužku občas vypomáhám jako lektor."

A kterého díla si nejvíc považují? To, které získalo ocenění na soutěžích. „Výjimečný model je pro mě asi dioráma s názvem „Chuť vítězství!", se kterou jsem vyhrál zlatou medaili v kategorii Hobby diorámy na mezinárodní soutěži ve městě Mosonmagyaróvár v Maďarsku," sděluje Jan Foud. Valerij Pleshka na svůj pomyslný vrchol řadí model Hurricane, který obsadil druhé místo na soutěži Convention.

Oba předestírají své ´modelářské plány´. „Dál bych se chtěl věnovat stavbě diorám a techniky z prostředí západní fronty druhé světové války, především těch, které mají nějaký vztah k osvobozování západních Čech," popisuje Jan a Valerij doplňuje: „Já chci stavět modely hlavně pro radost, ale když se povedou a budou se líbit i porotcům na soutěžích, budu rád."

Modeláři dobře vědí, že mají časově náročný koníček. „Pokud se chceme pohybovat na soutěžní úrovni, práce na jednom modelu nám zabere odhadem sto hodin čistého času. Délka stavby se odvíjí od měřítka a velikosti stavebnice," shodují se modeláři.

Investovaný čas a trpělivost při skládání miniaturních dílů se ale prý vyplatí – nejen ziskem pohárů.

„Dává mi to jak manuální zručnost, která mnohdy mladým lidem chybí, tak i nově získané informace o historii při studování podkladů k modelu," uzavírá Jan Foud.

Tereza Brožová