„Napadlo nás založit Lesní školku, kde se děti budou vzdělávat v přírodě. Není to náš model. Ten se používá už po celé republice,“ říká Veronika Formánková, koordinátorka projektu.
První jarní den tak v plzeňském Bolevci vyběhnou ven první předškoláci z Lesní školky. „Poskytujeme dětem plnohodnotnou formu předškolního vzdělávání, jen jinou formou. Budou se učit hlavně pozorováním,“ vysvětluje Formánková.
V nově vznikající školce se děti příliš neohřejí, budou totiž hlavně venku. „Samozřejmě, že v zimě to má jisté limity, které musíme dodržet. Jinak ale budeme hlavně v přírodě. Naučíme žáčky kompostovat, poznávat zvířata a podobně. Budou vědět, jak být v přírodě, jak se k ní chovat a v závěru i jak se o ni starat,“ dodává Formánková.
Lesní školky jsou jistým hnutím, které se stává velmi moderním ve světě i u nás. Filozofií zakladatelů je návrat k přírodě a její pochopení. Školka přijímá děti od tří let.
Další zajímavou alternativní školkou je ta v Božkově. „Jsme mateřinka s waldorfskými prvky, což znamená, že všichni dodržujeme rituály a biorytmy. Například v pondělí máme rýži nebo v koupelně komunikujeme jen anglicky,“ popisuje ředitelka Miloslava Malíková.
Předškoláci mají právě tady individuální přístup, který zajišťuje malá kapacita školky. „Všechny hračky jsou z přírodních materiálů. Plasty u nás nenajdete. Máme také netradiční hudební nástroje a každé dítě má svůj bubínek,“ pokračuje Malíková.
Tradice, které v této mateřince dodržují, se vrací ke zvykům našich předků. „Třeba otevíráme studánky nebo o svatojánské noci všichni přespáváme ve školce,“ dodává Malíková.
Pokud chcete mít děti ve formě, pomůže vám sportovní školka v Plzni na Doubravce. Zajímavou alternativou může být i mateřinka na Nové Hospodě, která se řídí zásadami Montessori. Hračky, které si tam děti oblíbí, je vždy nějak vzdělají. Jako malé kuchyňské linky nebo dřevěná důmyslná počítadla.