Místo Kodedy je totiž na lístku uveden Oldřich Koleda, navíc s funkcí městského zastupitele v Plzni. A tím Kodeda ani Koleda určitě není. Ve skutečnosti je plzeňský architekt Oldřich Kodeda členem zastupitelstva třetího městského obvodu. „Cítím se poškozen, samozřejmě. Jméno mi zkomolili,“ tvrdí Kodeda.

Zatímco chyba ve jméně je zřejmě šotek, který se na lístku objevil špatným přepsáním, chybnou funkci nahlásila ministerstvu vnitra přímo Koruna Česká. „Je to naše vina, ale nepřipadá nám tak závažná. Je nesporné, že náš kandidát je zastupitelem v Plzni,“ vysvětlil volební manažer Koruny České Petr Krátký.

Problém se zkomoleným jménem chce ministerstvo vnitra řešit vyvěšením opravných listin ve všech volebních místnostech v Česku i na Moravě, nový lístek kvůli tomu znovu tisknout nenechá. „Na viditelném místě bude viset upozornění s tím, že jde o chybu a následně správné jméno,“ potvrdila vedoucí oddělení voleb ministerstva vnitra Jitka Červenková.

Pokud výsledek volby v Kodedově případě kdokoliv napadne, bude následně o platnosti rozhodovat soud. „Nevím, v důsledku to může teoreticky znamenat zpochybnění volebních výsledků,“ připouští Krátký.

Podle Červenkové se chyba dostane do kandidátek právě buď špatným přepsáním nebo tím, že kandidát ji úmyslně špatně nahlásí. „My už pak nezkoumáme, zda má skutečně funkci, jakou si do volebního lístku uvede,“ potvrdila Červenková. Připustila, že v lístcích tak může být řada chyb i úmyslných lží. „Je to problém a odpovědnost každého kandidáta,“ konstatovala Červenková s tím, že každý občan České republiky může pak volby napadnout s tím, že byl uveden v omyl a o výsledku následně rozhodne až soud.

Manažer Krátký volební mechanismus kritizuje. „I když se stala chyba, těžko jsme měli možnost ji napravit,“ tvrdí Krátký. Poté, co strany odevzdaly ministerstvu volební materiály, totiž měly podle něj pouhý den na korekturu. „Vyvěsili to na internetu s tím, že za pouhý den musíme na případné nesrovnalosti upozornit,“ říká Krátký. Pro strany bez profesionálních úředních aparátů je to údajně problém. „Prostě nemáte k ruce ty, kteří internet sledují a ihned zareagují. A druhý den už je pozdě. Lístky se tisknou s chybou,“ stěžuje si Krátký.

Podle informací z ministerstva vnitra jsou chyby na kandidátkách spíš ojedinělé a neobjevují se často.