Když třicetihektarový areál opustili vojáci, tehdejší budovy byly strženy a na místě je nyní jen zarostlá nevyužitá plocha s hromadami stavební suti a zeminy. Nyní díky podpisu memoranda mezi městem Plzeň a investorem by mohla v areálu vyrůst moderní městská čtvrť pro několik tisíc lidí, kde kromě bytů vzniknou i kanceláře, obchody, mateřská školka, park a základní škola.

„Naše anabáze s kasárnami je dlouholetá, a tímto podpisem zahájíme práce na projektové přípravě a rozjezdu projektu,“ říká investor Petr Březina, jednatel společností Slovany pozemky a Slovany develop a zároveň místopředseda představenstva APB-Plzeň. Ten nyní s projektanty řeší, jak by bytová čtvrť měla vypadat a jen za zbudování vodovodu do areálu by měl v první fázi zaplatit zhruba 200 až 250 milionů korun. „Počítáme s tím, že novou čtvrť budeme postupně budovat zhruba 15 let,“ dodává Březina.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Areál největších plzeňských kasáren je opuštěný už od roku 1992 a od té doby čeká na zasíťování a výstavbu. Město se nyní s investorem dohodlo, že vlastník pozemků na nich nejprve vybuduje kanalizaci, dopravní komunikace a vodovodní řad a poté je předá městu, které odkoupí pětinu plochy a vybuduje na ní obecní byty.

„Předpokládám, že na dubnovém zastupitelstvu schválíme finálovou část a věřím, že developer dodrží své závazky. Osobně se na to velmi těším, jde o příležitost pro Plzeňany, kdy v lokalitě nevzniknou pouze městské byty, ale také byty v soukromé části, což by mělo mít pozitivní vliv na realitní trh. Když je konkurence, klesají ceny,“ uvedl při podpisu memoranda plzeňský primátor Roman Zarzycký.

TOP 5 developerské projekty v Plzni. Nová Papírna
TOP 5 developerské projekty v Plzni. Místo Skleněného pekla byty či Nová Papírna

Pozemky pro školku získá město od investora za symbolickou cenu 40 korun za metr čtvereční a zároveň předpokládá, že získá i předkupní právo na pozemky pro bytovou výstavbu o rozloze téměř pět hektarů.

„Důležité pro obě strany bylo vybudování důvěry. A to se podařilo právě proto, že jsme si navzájem objasnili, že na naší straně hájíme zájmy občanů města Plzně a nikoho jiného, a u investora jsme získali jistotu, že mu jde o toto město, a o to, aby se ze zanedbané lokality stala krásná čtvrť,“ uvedl technický náměstek Pavel Bosák.

Po měsících prací se v Plzni ve Skvrňanech otevírá Obchodní centrum Alice.
Obchodní centrum Alice v plzeňských Skvrňanech je hotové, obchody už otevřely

Do lokality bývalých slovanských kasáren by tak mělo směřovat v nejbližších letech kolem 20 miliard korun.