Pravidelnou lékařskou péči podle vedoucího zubní pohotovosti Martina Lívance navíc ani nehledají.

„Poskytneme jim ošetření v rámci pohotovosti, zbavíme je bolesti. Pokud jim doporučíme, aby navštívili svého zubního lékaře, tak vězte, že za měsíc je ten člověk zpátky. Tak to funguje pořád dokola, až se zde nakonec ten zub definitivně vyndá," popisuje svou zkušenost Lívanec s tím, že se paradoxně jedná zejména o mladé lidi, kteří často kvůli práci zanedbávají prevenci.

Na vině je podle něj i špatná péče o zuby, která souvisí s tím, že u dětí už nejsou povinné zubní kontroly dvakrát do roka, které dříve probíhaly na školách. Není tedy výjimkou, že na pohotovost míří i rodiče s malými dětmi, které sužují záněty v komplexně zkaženém mléčném chrupu.

Zánět dřeně a s tím spojené komplikace do ordinace nejčastěji přivádějí i dospělé. „Zubní kaz sám o sobě nebolí," říká Lívanec a doplňuje, že zcela nejhorším scénářem, který pacienta může potkat, je kolemčelistní zánět, kdy se infekce šíří do okolních prostorů tkání obličeje. Jeho léčba se pak neobejde bez hospitalizace na stomatologické klinice. „Pobyt v nemocnici i výkon něco stojí. Tomu by šlo předejít preventivními prohlídkami," říká Lívanec, podle nějž v dnešní ekonomické situaci někteří lidé nemají peníze na to, aby si zuby nechali opravit tak, jak by bylo zapotřebí. Cenami za jednotlivé výkony se navíc lékaři podstatně liší. „Je dost pravděpodobné, že ti s levnějšími cenami už další pacienty nepřijímají," říká Lívanec.

Při hledání zubního lékaře, který registruje nové pacienty, může pomoci seznam zveřejněný na webu České stomatologické komory. Uvedena je mezi nimi například také zubařka Pavla Soukeníková, která má ordinaci na poliklinice na Borech. „Přicházejí jak lidé, kteří dlouho nikde nebyli a svého zubaře nemají, tak ti, kteří změnili bydliště. Těch, kteří by přecházeli od jiného lékaře, je minimum," říká Soukeníková a dodává, že nelze jednoznačně říci, že lidé, kteří dlouho nebyli u zubaře, by měli špatný chrup. „Je to spíše problém sociálně slabších," míní lékařka, která následně své pacienty cíleně zve na pravidelné preventivní prohlídky.

Děti by podle jejích slov měly zubaře začít navštěvovat už s prvním zoubkem, nejpozději do jednoho roku věku.

Zubařskou pohotovost na Poliklinice na Denisově nábřeží loni navštívilo 10 200 pacientů a lékaři zde provedli 11 700 výkonů. Mezi šestou hodinou večerní a šestou hodinou ranní na pohotovosti sloužící lékař podle Lívance ošetří až 30 lidí. Největší nápor je hned po 18. hodině. O víkendu během 24 hodin přichází na sedmdesát pacientů.