„Vždycky jsem se chtěl do Černobylu podívat,“ tvrdí. „O havárii jsem přečetl několik knih, sledoval jsem dokumentární filmy. A když jsme se dozvěděli, že televizní stanice HBO připravuje o Černobylu hraný seriál, řekl mi kamarád, že je třeba výpravu zorganizovat, a pustil se do toho. Tušili jsme, že až seriál odvysílají, budou do Černobylu proudit davy turistů,“ dodává.

S kamarádem a dalšími dvěma známými kontaktovali speciální turistickou agenturu v Kyjevě a domluvili si termín. „Do černobylské zóny, která tvoří zhruba třicetikilometrový kruh okolo elektrárny, nepustí nikoho bez proškoleného dozoru. Agentura nám vyřídila všechna potřebná povolení,“ vysvětluje Milan. Přiletěli do Kyjeva a průvodce je v dodávce dovezl do Černobylu, kde přespali na ubytovně.

V tomto městě, které před havárií mělo asi čtrnáct tisíc obyvatel, je dnes asi tři tisíce lidí, kteří jsou především pracovně stále spojeni s černobylskou elektrárnou.

„Navštívili jsme také město Pripjať, které je od místa výbuchu vzdáleno jen tři kilometry. Tam jsme strávili asi nejvíce času. Bylo budováno od roku 1970 právě pro pracovníky elektrárny a žilo v něm padesát tisíc lidí. Téměř z hodiny na hodinu byli evakuováni. Viděli jsme, jak paneláky po třiatřiceti letech postupně pohlcuje vegetace,“ vypráví Milan. „Dojeli jsme jen k elektrárně, přímo v místě výbuchu jsme nebyli. Navštívili jsme i opuštěné vesničky v její blízkosti. V jedné jsme se setkali se ženou, která nedaleko elektrárny žije. Evakuovali ji, ale jak jen to bylo možné, vrátila se . Žije tam sama, v okolí je pár sousedů. Vybrali jsme mezi sebou peníze a průvodce jí nakoupil potraviny,“ pokračuje. Dodává, že po černobylské oblasti se pohybovali s dozimetrem v ruce, takže stále měli přehled o tom, jak vysoká je radiace: „Místa, kde jsme se pohybovali, byla z hlediska krátkodobého pobytu bezpečná, i když nad normál.“

Milan Říský o výpravě do černobylské zóny pořádá besedy s promítáním fotografií. Červencová beseda ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje byla beznadějně zaplněná, takže přidal další, která se koná 7. srpna. A 2. října vystoupí v plzeňském Divadle pod lampou. „Posluchače asi nejvíce zajímá, jak se do Černobylu dostat. A když jim to řeknu, překvapí je, že je to celkem jednoduché,“ směje se.