„Podpisů máme zatím kolem dvou set padesáti. Ale nejde jen o lidi přímo ze sousedního domu," říká Václav Ženíšek (Úsvit přímé demokracie) z petičního výboru. Ten také věří, že se podaří radnici přesvědčit, aby pozemky neprodávala.

Jejich prodej už řešili zastupitelé letos v červnu a už tehdy obyvatelé okolních domů protestovali. „Developerská firma se snaží zničit jediný zelený prostor mezi ulicemi Komenského a Lidická, na němž rostou desítky stromů a který tvoří parkový přístup od tramvajové zastávky do sídliště," upozornil Vilém Ryšavý, předseda společenství vlastníků nedalekého domu. Argumentem bylo i to, že už nyní chybí na Severním Předměstí tisíce parkovacích míst.

Prodej tehdy neprošel o jediný hlas a Michal Vozobule z TOP 09 vyjádřil obavu, že by se bod mohl dostat na jednání znovu. „I to už se dříve stalo, když něco neprošlo napoprvé," prohlásil topkař. Také proto Lochotínští neustávají v aktivitě.
To si ale nemyslí starosta Lochotína Miroslav Brabec (ČSSD). „Požádali jsme o stažení bodu a tím to považuji za uzavřené. Nemyslím si, že by to zastupitelé do konce volebního období znovu vytahovali – žádné takové signály nemám," říká.

Tvrdí také, že ačkoli v obvodní radě původně návrh na prodej pozemku podpořil, změnil názor poté, co viděl odpor Plzeňanů, a nyní je proti výstavbě a prodeji pozemků. „Je ale pravda, že do tohoto místa, kde je dnes park, z urbanistického hlediska dům patří," prohlásil Brabec.

Aktivista Václav Ženíšek tak optimistický není, na rozdíl od starosty očekává, že o prodeji budou zastupitelé znovu jednat v listopadu. Do té doby bude dál i s ostatními sbírat podpisy. Navíc čeká, že se úřady začnou zabývat i návrhem na pomník učiteli národů.

Pomník je zcela nový nápad, který místní představili koncem září. Petice mluví o památníku myšlenkám a dílu J. A. Komenského s interaktivním panelem a úvahami z díla Obecná porada o nápravě věcí lidských. „Zatím nemám přesnou představu o jeho podobě, ale jsem přesvědčen, že by si ho Jan Amos Komenský zasluhoval," říká Ženíšek s tím, že tento návrh nelze brát jen jako pouhou ´vzdoroakci´.

Nápad na Komenského pomník zaujal i starostu Brabce. „Ta myšlenka se mi líbí a rád bych ji dál rozpracoval a někam posunul," podotkl.

Developerská firma už projekt na nový dům v této lokalitě jednou předkládala. Loni s ním ale nesouhlasily technické úřady, proto jej společnost Developrojekt upravila a dům posunula. Mezi původními výtkami úřadu bylo i to, že jde o klidovou zónu a že zanikne zeleň. To už ale při druhém projednávání nevadilo.

Václav Ženíšek podobně bojuje také proti výstavbě domu v Krašovské ulici a rozšíření obchodního domu v Gerské ulici.