Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) jimi chtějí do čtyř let opatřit dalších devět souprav. Od novinky si slibují jednodušší údržbu, větší čistotu a kvůli tvaru i pohodlí.

„V první řadě jde o hygienické hledisko. Není výjimečným jevem, že ve vozech hledají azyl velmi zanedbaní a nevábně vonící spoluobčané. Ostatním cestujícím je většinou nepříjemné posadit se do blízkosti takové osoby, nemluvě o tom, aby se po ní posadili na místo,“ sděluje výrobně–technický PMDP ředitel Luboš Pašek.

K zavedení novinky přispěl také fakt, že sedačky se často stávají terčem vandalů. „Čištění textilních potahů a likvidace následků vandalismu je technicky náročné a drahé. Nehledě na to, že časté zásahy čisticími prostředky se na vzhledu brzy podepíší,“ vysvětluje Pašek.

PMDP by tak na nových sedačkách měli ušetřit. I vzhledem k tomu, že náklady na jejich pořízení jsou praktický stejné jako u těch klasických.

Do konce roku by novým typem sedadel měly být vybaveny další dva vozy typu Astra. „Přistupujeme k tomu v rámci celkové modernizace vozů,“ doplňuje Pašek. Kolik rekonstrukce stojí odmítl uvést kvůli smluvním vztahům s dodavatelem.

Plzeň není prvním českým městem, které využívá dřevěných sedaček. Problémy s nevýhodami těch textilních polstrovaných řeší i další dopravní podniky. Již dříve je zavedli například v Praze v pěti zmodernizovaných vozech. „Průzkum ukázal, že cestující jsou spokojeni zhruba z padesáti procent. Každopádně ale zavedení dřevěných sedaček vedlo ke snížení nákladů za údržbu,“ uvedla Monika Lojínová z tiskového oddělení Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Pro starší soupravy se prý s něčím podobným nepočítá. Inovace se týkala vozů, vypravovaných na linky dle jízních řádů přiřazených k vozovně Hloubětín. Nasazovány jsou rovněž na výluky.

Celodřevěná místa k sezení má i tramvaj 15T ForCity, která v úterý v Praze zahájila zkušební provoz. Jejím vyýrobcem je plzeňská firma Škoda Transportation. Podle tiskové mluvčí společnosti Jolany Číhové jsou v současné době dřevěné sedačky světovým trendem. „Zákazníci i cestující na nich oceňují lepší hygienické podmínky, design i výbornou údržbu,“ informuje Číhová.