„Je to tak, že i velké banky si pro své menší pobočky vybírají právě tyto lokality,” potvrzuje Michaela Džupinová z plzeňské realitní kanceláře Pubec.
Pro majitele domů to představuje velkou výhodu. „Je to pro ně záruka, že výnos z pronájmu budou mít dlouhodobě zajištěn,” dodává Džupinová. Peněžní ústavy totiž většinou chtějí zůstat na jednom místě co nejdéle. To o prodejcích často neplatí. Obchody se na jednom místě mnohdy střídají a některé z prostor ve středu místa zůstávají dlouhodobě neobsazené.
Banky zase vítají, že jsou jejich pracoviště lidem na očích. „Snažíme se být tam, kde se vyskytují lidé. A to je buď v obchodních centrech nebo ve středu města. Tam zákazníci pracují či chodí nakupovat. Podobná místa jsme zvolili i v Praze a Brně,” uvedl Rostislav Kosman, tiskový mluvčí Air Bank. Ta právě nedávno otevřela svou pobočku přímo na náměstí Republiky, kde byla ještě nedávno prodejna obuvi. „Je tam velmi otevřený prostor. Přesně to nám vyhovuje,” dodává Kocman.
Na náměstí se nachází také Poštovní spořitelna, Lbbw Bank nebo Uni Credit Bank. Ta má navíc další z nových poboček na místě bývalého nábytku na Slovanech.
„Jedná se o trend i v jiných městech. Centra měst jsou atraktivní z pohledu koncentrace potenciálních klientů i z pohledu viditelnosti značky,” sdělil tiskový mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík. Na nárůstu poboček v centru má podle něho vliv množství nových bank, jež se na trhu objevují. „Konkurenční prostředí tak nutí stávající banky k přehodnocení atraktivnosti umístění již existujících poboček,” doplňuje Pavlík.
Bankami jsou lemovány i Prešovská či Solní ulice. „Přijde mi to trochu zvláštní. čekal bych, že v centrum budou spíše obchody, kam by mohli jít nakupovat i turisté, ale zase je dobré, že pokud potřebujete něco vyřídit v bance, je po ruce,” říká Plzeňan Jiří Lipka.