Některé jsou abstraktní, jiné realistické, mají různé podoby, jsou staršího data i zcela nové. Památníky na území západních Čech.
Nejčastěji připomínají světové války, ale nejen je. Pietních míst a válečných hrobů je v Plzeňském a Karlovarském kraji přes tři tisíce.
Co je co? „Válečným hrobem se pro potřeby zákona rozumí místo, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci, v důsledku válečného zajetí nebo účasti v odboji, a to v období války. Pietním místem je pamětní deska, pomník, památník nebo obdobný symbol, který připomíná válečné události a oběti, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo válečného zajetí, v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v údobí války," vysvětluje Milan Jenčík, referent na úseku krizového řízení a plánování plzeňského Krajského úřadu.
Počty těchto míst ale kolísají. „Současná doba přinesla nejen zánik pietních míst, například těch, která se nacházela v bývalém areálu Škoda Plzeň, ale i vznik nových, třeba u příležitosti oslav různých výročí a svátků," dodává Jenčík.
Nejmladší pietní místa v Plzeňském kraji připomínají 100 let první světové války. Jsou například v Horšovském Týně, v Chlumu na Rokycansku či ve Zbyslavi na Klatovsku.
V Plzni by mohl vzniknout také památník připomínající zaměstnance Škodovky, kteří zemřeli během druhé světové války. Více čtěte zde.
Válečné hroby a pietní místa:
Plzeňský kraj: válečné hroby s ostatky: 573, pietní místa: 875, celkem: 1448
Karlovarský kraj: válečné hroby s ostatky: 1605, pietní místa: 161, celkem: 1766