Taková je myšlenka iniciativy WiFi4EU, která o sobě dává vědět i v Plzni. Na území prvního městského obvodu se díky ní rozšířila místa, kde se lidé mohou bezplatně připojit k wi-fi síti.

Lidé se nově připojí v parku U Bazénu na Lochotíně a v přilehlém Sportparku 1, v Krašovská Aktivity centru na Košutce, a to jak v budově, tak ve venkovních prostorách, kde se nachází velké parkourové hřiště, a dále v budově úřadu prvního městského obvodu v aleji Svobody. Všude tam byly nainstalovány nové wi-fi hotspoty.

Bezdrátové připojení zlepší přístup k on-line službám, které zvyšují kvalitu života v místních komunitách. Řeč je například o elektronické veřejné správě (e-Government) či elektronickém zdravotnictví (e-Health).

Ilustrační foto.
Vakcín proti covidu máme momentálně moc, říkají pediatři

„Ke kvalitnímu vysokorychlostnímu internetu by měl mít přístup co největší počet lidí, i proto je služba zdarma a bez diskriminačních podmínek,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová. Připojení je bezpečné a využívá nejlepší dostupné vybavení. Na území prvního městského obvodu bylo dosud možné připojit se k wi-fi síti např. na konečné stanice MHD Krašovská, Košutka, Vinice a Bolevec a dále také v knihovně na Vinicích a ve Studentské ulici.

Cílem iniciativy WiFi4EU, která vzešla z Evropské komise, je podpora zavádění bezplatného wi-fi připojení pro občany a návštěvníky veřejných prostor, jako jsou parky, náměstí, veřejné budovy, knihovny, zdravotní střediska nebo muzea po celé Evropě.

Obce mají díky tomu možnost požádat o dotaci až 15 tisíc eur, a to prostřednictvím poukazů, které slouží právě na vybavení a instalaci bezdrátové sítě. V Plzni toho využily téměř všechny obvody, a tak se lidé bezplatně připojí na mnoha místech po městě. Podmínkou pro využití poukazu je, aby lidé mohli připojení ve veřejných prostorách využívat nejméně tři roky.