Jak vnímáte současný stav?
Hodně mě to mrzí. Když jsem z fakulty odcházel, profesorka Dvořáková hodnotila roční působení pozitivně, dokonce došlo k navrácení tzv. rigorózního řízení, tedy udělování malých doktorátů.

Proč situace došla až k takovému krachu?
Kladl jsem na srdce novému děkanovi, že se musí s profesorem Eliášem a týmem nadějných vědců kolem něj domluvit. Bez nich nemá škola do budoucna příliš mnoho šancí. Bohužel k té dohodě nedošlo. Jsem proto skeptický k dalšímu vývoji, vinu dávám současnému děkanovi.

Proč k dohodě nedošlo?
Prostor k ní existoval. Byl jsem u několika jednání, když byl nový děkan zvolen, nabízel jsem cestu ke smíru. Profesor Eliáš nechtěl ze školy odejít. Žádný úmysl ze strany Eliáše a jeho lidí k opuštění, nebo dokonce poškození školy neexistoval. To, že nebyla uzavřena dohoda a tři desítky učitelů odešly, beru jako manažerské selhání současného děkana.

Byla nabídka vedení fakulty pro Eliáše neakceptovatelná?
Profesor Eliáš je nejvýznamnějším profesorem občanského práva v Česku , je autorem nového občanského zákoníku, o kterém bude ve středu hlasovat parlament. Je jasné, že podmínky k jeho činnosti musí být přiměřěné, musí být důstojné. Vedení fakulty nebylo ochotné jeho požadavky akceptovat, nechovalo se k němu lidsky slušně, takže chápu, že profesor Eliáš nakonec odešel.

Samostatný článek o situaci na právech najdete ZDE.