Vláda chce být v případě další vlny šíření koronaviru připravena lépe než v březnu a chce získávat ochranné pomůcky na domácím trhu. „Jsem rád, že firma má certifikáty a povolení pro prodej v Evropské unii a nic ji nebrání tomu, aby se zapojila do tendru, které budeme vypisovat na doplnění zásob. První vzorky pro hasiče jsme už dostali a s WPA budeme určitě nadále v kontaktu,“ řekl při návštěvě v Plzni Hamáček.

Ve Workpress Aviation, zaměřující se v běžných podmínkách na výrobu součástek pro letecký průmysl, pracovali na vývoji masek její inženýři a konstruktéři od února.

„Když propukla pandemie a my viděli, že je nedostatek kvalitních ochranných pomůcek, rozhodli jsme se, že využijeme našich kapacit, znalostí a obchodních kontaktů, abychom pomohli s řešením nastalé situace,“ řekl ředitel společnosti Jiří Heckel.

První prototypy WPA Nanomasky vyvinuté v rekordní době dostali zdarma ti nejpotřebnější – hasiči nebo třeba zaměstnanci městských služeb.

„Nyní jsme schopni vyrábět 4 000 masek denně a jsme schopni výrobu okamžitě násobně navýšit a náš produkt nabídnout komukoliv včetně lékařů a sester v první linii,“ dodává Jan Saibert, jeden z konstruktérů, který se na vývoji masky výrazně podílel.