Součástí změn zásad územního rozvoje Plzeňského kraje je právě zrušení letiště. Teď do připomínkového řízení nečekaně vstoupil resort obrany. „Ministerstvo nesouhlasí se zrušením letiště. My se s jeho negativním postojem musíme vypořádat,“ uvedl pro Novinky hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).

„Stále ještě nevíme, zda si společnost Volkswagen vybere pro stavbu gigafactory Českou republiku, nebo ne. To bychom snad měli vědět do konce roku. Pokud se tak nestane, tvrdím, že vojenské letiště v Líních - proti jehož rušení se mimochodem strhla taková mela - by mělo být zachováno. Jinými slovy: nebude Volkswagen? Ať zůstane letiště. To je můj názor,“ doplňuje Špoták.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Stanovisko Ministerstva obrany ČR:

„V souvislosti s informacemi o projednávání změn zásad územního rozvoje Plzeňského kraje některá média stále mylně uvádějí, že ministerstvo obrany změnilo stanovisko a nesouhlasí s rušením záložního vojenského letiště v Líních.
Není to pravda. Vládní usnesení jasně stanoví, že Armáda České republiky záložní letiště uvolní pouze a výhradně ve vztahu k projektu výstavby Gigafactory v lokalitě Plzeň - Líně koncernem Volkswagen. Protože stanovisko koncernu Volkswagen není zatím jasné, není možné souhlasit se změnou krajského územního plánu do doby finálního rozhodnutí VW. V případě, že by se VW rozhodl neinvestovat v ČR, bylo by velmi komplikované proces vracet zpět.
Od našeho původního stanoviska, tj. ustoupit stavbě Gigafactory, tedy neustupujeme. Jen jsme opakovaně řekli, že ustoupíme jen této konkrétní stavbě, pokud o ní bude rozhodnuto,“ uvedla pro Deník mluvčí Ministerstva obrany ČR Simona Cigánková.

Stavbu gigafactory za 120 miliard korun považuje stát za klíčovou pro tuzemský automobilový průmysl a koncern Volkswagen se zatím stále rozhoduje mezi Českou republikou, Polskem a Maďarskem. Rozhodnutí by mělo padnout do konce tohoto roku.