Lékaři takovouto nezodpovědnost rodičů odsuzují. „Nebezpečné je to zejména u malých dětí, které ještě nemají zcela vyvinutý termoregulační systém. Velmi rychle u nich může dojít k dehydrataci a přehřátí organismu, což může mít za následek úplný kolaps, nebo dokonce srdeční selhání,“ varuje lékař Tomáš Křiklán.

V případě, že již rodiče mají u svých ratolestí podezření na přehřátí, měli by v každém případě vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

V přehřátých interiérech vozů ale netrpí jen děti. Plzeňští veterináři každoročně ošetřují několik zvířat, která jejich páníčkové ponechali v rozpáleném autě. Jejich pomoc často potřebují nejen psi, ale i kočky nebo králíci. „Přehřátí zvířete v uzavřeném prostoru, kde neproudí vzduch, vzniká velmi rychle. A to nemusí panovat tropické teploty. Stačí, když je 25 stupňů a svítí slunce, a už je zle. Přehřátá zvířata trpí vysokými horečkami kolem 41 stupňů. Zaznamenali jsme i případy, kdy zvířata na přehřátí zemřela,“ podotkl plzeňský veterinář Pavel Mužík.

Dodává, že již přehřáté zvíře je dobré kontrolovaně zchlazovat. Vhodné jsou studené obklady na temeno či břicho, tedy na místa, kudy vedou velké tepny.