Hned dvě masové akce se pro ně konaly v sobotu v severoplzeňském Kaznějově a v Lhůtě na Jižním Plzeňsku.

První z akcí byla Kaznějovská štrapáce. Jubilejní pětadvacátý ročník pochodu nabídl několik tras, přičemž na nejdelší stokilometrovou vyrazili odvážlivci už v pátek večer. Na zbylé trasy o délce 15 až 50 kilometrů se necelá stovka turistů vydávala v sobotu mezi sedmou a desátou hodinou ranní.

Jako vůbec první se k pochodu upsali Petr Brabec z Líní a Václav Míka ze Zbůchu. Vyrazili na padesátikilometrovku, která je zavedla rovnou domů.

"Půjdeme směrem na Všeruby, přes Čemíny, hrad Buben a Plešnice do Zbůchu a do Líní,“ popisoval trasu Brabec. „Zahajujeme tak nový turistický rok,“ dodal s úsměvem jeho kolega.

Na cestu muži vyrazili vyzbrojeni jídlem a pitím. „Co budeme potřebovat si kdyžtak dokoupíme do cestě. Mapu máme jen pro jistotu, trasu známe,“ popisoval Brabec. Zima ani jednomu z nich nevadila. „Člověk se právě otužuje,“ smál se Míka.

Hodinu po sobotním poledni se vydaly stovky lidí ze Lhůty na nedaleký vrch Maršál. Tradiční tříkrálový výšlap se konal podesáté. Na vrch šli muži i ženy všech věkových kategorií, děti se sáněmi i boby, procházku zasněženými lesy si nenechali ujít ani psi a koně. Na Maršálu na všechny čekal stánek s teplým občerstvením, asi nejvíce šel na dračku svařák a buřty, které si lidé opékali přímo na ohni. U ohně se ale tísnili i ti neopékající, kteří se jen zahřívali.

Více než čtyřem stovkám turistů, kteří se nad Lhůtou sešli, se nakonec zjevil i bájný pán Brdských lesů Brdonoš. Letos však přišel Brdonoš mladší, neboť jeho starší kolega si zlomil nohu a podle slov lesního vládce se právě kurýroval v Krkonoších.